Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zarejestruj się w Moim ING

Zarejestruj się w ING Business

Blog i komentarze ekspertów

Ostatnio dodane

2
sie
2021

Umowa sezonowa - czym jest?

Co do zasady kodeks pracy nie reguluje kwestii pracy sezonowej. Tego rodzaju rozwiązanie nie funkcjonuje i nie zostało tam w żaden sposób uregulowane ani opisane. Jednakże, Sąd Najwyższy ustosunkował się do tego zagadnienia w wyroku z 3 kwietnia 1986 roku i jest to jedyna prawna regulacja, na której należy opierać zawieranie tego rodzaju umów.


 

Więcej
30
lip
2021

Wpływ faktoringu na rozwój małych firm

Każda mała firma boryka się z licznymi problemami i trudnościami, które musi pokonać na drodze swojego rozwoju. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się problemy finansowe. Składki do ZUS trzeba zapłacić, wszystkie regularne koszty trzeba ponieść, a kontrahentów zwykle na początku jest mało, więc każdy wpływ od nich jest na wagę złota. Problem pojawia się w momencie, gdy kontrahenci zwlekają z uregulowaniem faktury lub proszą o długie terminy płatności.


 

Więcej
28
lip
2021

Jakie skutki dla pracowników niesie śmierć przedsiębiorcy?

W przypadku firm, które zatrudniają pracowników niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie ciągłości jej funkcjonowania niezależnie od sprawności właściciela. Może się bowiem zdarzyć tak, że przedsiębiorca nie zdąży dopilnować wszystkich spraw związanych z sukcesją przed swoją śmiercią. W takiej sytuacji firma staje się „niczyja” na czas przeprowadzenia postępowania spadkowego. Konieczne jest jednak jej dalsze prowadzenie, podejmowanie decyzji i zarządzanie pracą zatrudnionych. Potrzebna jest też osoba, która będzie miała uprawnienia do zatwierdzania dokumentów i wypłat, co dla ciągłości funkcjonowania jest niezwykle istotne.


 

Więcej
26
lip
2021

Restrukturyzacja - co warto o niej wiedzieć?

W toku prowadzenia działalności może się zdarzyć, że przedsiębiorca podejmie kilka złych decyzji. Ich zasięg bywa bardzo różny. Czasami wprowadzają tylko przejściowe kłopoty, ale są i takie, które mogą spowodować poważny kryzys. Wielokrotnie takie problemy kończą się ogłoszeniem upadłości, a z masy upadłościowej spłacani są wszyscy wierzyciele dłużnika. To raczej sytuacja bez wyjścia. Na szczęście, nie zawsze musi się skończyć tak dramatycznie. Są sytuacje, które choć trudne, są do pokonania, a z pomocą przychodzi wówczas prawo restrukturyzacyjne. Co warto wiedzieć o restrukturyzacji firmy i jakie daje szanse na przetrwanie?


 

Więcej
23
lip
2021

Mniejszy wymiar etatu - czy pracodawca może o tym zdecydować?

Dla zmniejszenia kosztów utrzymania pracownika pracodawcy decydują się czasem na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia. Zatrudnienie pracownika na pół czy trzy czwarte etatu powoduje, że można mu również zmniejszyć pensję, a co za tym idzie, wszystkie koszty maleją. To dobre rozwiązanie, które łączy utrzymanie pracownika z redukcją kosztów. Czy jednak taką decyzję pracodawca może podjąć samodzielnie? Czy powinien skonsultować to z pracownikiem? Jak wygląda kwestia zmiany wymiaru czasu pracy w świetle przepisów prawa?


 

Więcej
21
lip
2021

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Zatrudnienie na pół etatu czy jedną czwartą etatu, szczególnie gdy podstawę wynagrodzenia stanowi minimalna krajowa, może się okazać niewystarczającym dla utrzymania siebie i rodziny. W takiej sytuacji konieczne staje się znalezienie drugiego zatrudnienia, które pozwoli uzupełnić brakującą kwotę. Uzupełnienie może polegać na zatrudnieniu w wymiarze, który dopełni do pełnego etatu lub też przekroczy pełny etat. Pojawia się jednak pytanie, czy posiadanie dwóch umów o pracę jest w Polsce legalne? Czy można zawrzeć dwa stosunki pracy z różnymi pracodawcami?


 

Więcej
19
lip
2021

Koszty uzyskania przychodu freelancera

Prowadzenie działalności, która opiera się na świadczeniu różnorodnych usług klientom, czyli potocznie zwany freelancing może się wiązać z bardzo płynnym rozumieniem kosztów uzyskania przychodu. Prawda jest jednak taka, że ustawodawca bardzo jasno sprecyzował, co może tym kosztem być, a co nie. Freelancerzy jednakże często gubią się w tych przepisach, a do kosztów wliczają wydatki, które nie mają jednoznacznego uzasadnienia.


 

Więcej
19
lip
2021

Podpisane rozporządzenie w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego umorzonej części subwencji z tarczy finansowej 1.0

Z dniem 16 lipca 2021 r. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w sprawie zwolnienia z podatku PIT i CIT przychodów z umorzonych subwencji z Tarczy Finansowej PFR. Przepisy mają wejść w życie 20 lipca.


 

Więcej
16
lip
2021

Zwolnienie Tarczy Finansowej 1.0 PFR z podatku dochodowego

W czerwcu 2021 pierwsi przedsiębiorcy otrzymali z Polskiego Funduszu Rozwoju decyzję o umorzeniu części subwencji otrzymanej w ramach Tarczy Finansowej 1.0 w 2020 roku. Do tej pory obowiązujące przepisy oznaczały dla firm konieczność zapłaty podatku od umorzonej części subwencji. Ministerstwo Finansów planuje zmianę w obowiązujących przepisach.


 

Więcej
16
lip
2021

Korzyści płynące z faktoringu

Zanim przejdziemy do prezentacji korzyści z faktoringu, warto zapoznać się dokładniej z samą usługą. Faktoring to umowa między firmą a faktorem, w której to faktor opłaca faktury wystawione przez firmę. Naturalnie odbiorcą każdej faktury jest kontrahent, nie faktor. Ten jednak nie musi opłacać faktury od razu. W pierwszej kolejności robi to faktor, a kontrahent do niego reguluje swoje należności.


 

Więcej