Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zwolnienie z kasy fiskalnej – dla kogo w 2024?

2024-05-27

Nowy rok przynosi kolejne zmiany i nowe rozporządzenia dla przedsiębiorców. Prowadzisz swój biznes i zastanawiasz się, czy jakieś wprowadzane nowości w prawie, dotyczą właśnie Ciebie? Sprawdź, czy nadal obejmuje Cię zwolnienie z kasy fiskalnej, a także, co zmieniło się od ostatniego rozporządzenia.

W artykule znajdziesz między innymi informacje o:

 • tym, kto nie musi korzystać z kasy fiskalnej,
 • jakie zawody są objęte obowiązkiem ewidencji,
 • zmianach korzystania z kasy fiskalnej,
 • od i do kiedy obowiązują nowe przepisy.

Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2024 – najnowsze informacje

Kasa fiskalna to istotny element biznesu większości przedsiębiorców, ze względu na obowiązek rejestracji sprzedaży rzeczy osobom prywatnym, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednak przez różne ulgi, nie każdy jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Zwolnienie z kasy fiskalnej 2023 i nowa wersja tego rozporządzenia, posiada wiele punktów wspólnych.

Wydane rozporządzenie weszło w życie z początkiem roku i informuje nas o tym, jakie osoby do końca 2024 obowiązuje zwolnienie z kasy fiskalnej. Określa wszelkie zasady i formalności istotne do spełnienia, w celu korzystania z tej ulgi. Dowiedzieć można się z niego, jakie aktywności wyłączone będą z konieczności ewidencji sprzedaży. Takie ułatwienia, a także inne, nowoczesne wprowadzane pomocne systemy, jak np. KSeF (Krajowy System e-Faktur), pomagają przedsiębiorcom każdego dnia.

Jednak, kto tak naprawdę nie musi mieć kasy fiskalnej w 2024 roku? Niezmiennie, jak w zeszłym roku, obowiązywać będzie podatników limit 20 000 zł sprzedaży detalicznej. Przepis ten dotyczy kwoty bez podatku. Oznacza to więc, że wartość ta, jest wartością netto, co do czego podatnicy VAT mieli wątpliwości. Poniżej tej kwoty zwolniony będziesz obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Nie dotyczy to jednak przedsiębiorców, którzy zajmują się sprzedażą produktów lub usługami, całkowicie objętymi obowiązkiem kontroli sprzedaży. W takim przypadku, niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu, będziesz zobowiązany do ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Kasa fiskalna – podstawowe informacje

Kasa fiskalna to urządzenie służące do rejestrowania transakcji sprzedaży dokonywanych przez przedsiębiorców. Zapisuje ona towary i usługi, które prowadzi Twoja firma, a jej głównym celem jest prowadzenie dokładnej i zgodnej z przepisami ewidencji sprzedaży w celu późniejszego rozliczenia podatkowego.

Kasy fiskalne lub inaczej rejestrujące wykorzystuje się w różnych punktach handlowych, gastronomicznych, usługach oraz innych miejscach, gdzie odbywają się transakcje z prywatnym, indywidualnym odbiorcą, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Powinni ich także używać przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary rolnikom ryczałtowym. Są to osoby, które dostarczają produkty rolne z własnej działalności lub świadczące usługi rolnicze i korzystają ze zwolnienia podatku VAT.

Istnieją w Polsce cztery rodzaje kas:

 • on-line,
 • posiadające elektroniczny zapisem kopii,
 • wykorzystujące papierowe zapisy kopii,
 • wirtualne, jako oprogramowanie.

W niektórych sytuacjach możliwe jest zwolnienie z używania jakiegokolwiek rodzaju kasy fiskalnej. Poniżej przeczytasz o tym, kogo nie dotyczy obowiązek jej posiadania, według rozporządzenia z 24 listopada 2023 roku. Mogą dotyczyć one niektórych usług, jak i rodzaju towarów dostępnych na rynku.


Kto nie musi mieć kasy fiskalnej w 2024 roku?

Rozporządzenie obejmuje zwolnienie z ewidencji sprzedaży do 31 grudnia 2024 roku. Niezmiennie jednak takie zawody, jak fryzjer, lekarz, kosmetyczka czy prawnik będą musiały korzystać z kas, bez znaczenia, jaki limit sprzedaży detalicznej osiągnęli podczas swojej działalności w trakcie zeszłego roku. Załącznik wprowadzonego rozporządzenia obejmuje natomiast inne 53 pozycje, wymieniając konkretne sytuacje, w których ulgi będą dotyczyć działań różnych przedsiębiorców.

Zastanawiasz się, czy radca prawny musi mieć kasę fiskalną w 2024 roku? Odpowiedź to tak. Dodatkowo musi być to kasa fiskalna on-line, którą zastępuje się od lipca 2021 roku tradycyjne wersje. Wysyłają one bowiem informacje automatycznie do Krajowej Administracji Skarbowej, ponieważ cały czas podłączone są do sieci. W ten sposób ogranicza się szarą strefę i niepłacenie podatków wobec państwa. Istotne jest także to, że branże prawnicze muszą posiadać zainstalowaną taką kasę przed wykonaniem pierwszej usługi dla osoby prywatnej.

Zwolnienie z kasy fiskalnej 2024 – jakich przedsiębiorców będzie jednak dotyczyć?

Z rozporządzenia dowiesz się, że wymieniono także czynności sprzedaży, których nie dotyczy obowiązek używania kasy fiskalnej, niezależnie od limitu obrotów. Będą to takie usługi, jak m.in. eksport towarów, usług, a także dostawa towarów na rzecz jego firmy i pracowników. Dotyczą także m.in.:

 • wynajmu czy zarządzaniem nieruchomościami, jeżeli zapłata za wykonaną czynność zostanie otrzymana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a w dokumentacji dokładnie zostały zaznaczone informacje o temacie zapłaty i osobach zaangażowanych,
 • usług pocztowych i kurierskich,
 • usług dostępnych w różnorodnych obozowiskach dla dzieci,
 • usług edukacyjnych, z wyłączeniem sportowych zajęć pozaszkolnych itd.

Chociaż istnieje wiele sytuacji, w których nie będziesz musiał korzystać z kasy fiskalnej, większość lokali będzie je posiadać. Zakup towarów czy usługi w większości sytuacji podlega opodatkowaniu i kontroli, dlatego kasy rejestrujące są istotnym elementem każdego biznesu.
 

Zmiany w zwolnieniach z kasy fiskalnej – przegląd

Wprowadzone na najbliższy rok, po dniu 31.12.2023, rozporządzenie nie wprowadza wielu przełomowych zmian. Najważniejsza informacja, o jakiej można przeczytać to wspomniany limit 20 tysięcy zł sprzedaży, który kwalifikować będzie do możliwości zrezygnowania z kasy fiskalnej. Zwolnienie z niej nie będzie jednak możliwe, jeśli w poprzednim roku (lub dawniej) korzystałeś już z kasy rejestrującej. W takiej sytuacji nadal będziesz musiał z niej korzystać i rejestrować sprzedaż swojej firmy. Zwolnienie przestaje być także ważne, gdy upłyną 2 miesiące następujące po miesiącu, w którym limit pieniężny sprzedaży został przekroczony lub udział procentowy obrotu był równy albo niższy 80% Twojej całkowitej sprzedaży. Warto w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą dokładne różnice finansowe.

Ta kwestia, jak i inne elementy dotyczące różnorodnych limitów wymagają szczególnej uwagi i warto je monitorować ze względu na pojawiające się czasem zmiany. Jako uważny przedsiębiorca unikniesz ewentualnych nieścisłości związanych z obowiązkami fiskalnymi i działać będziesz zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi ewidencji sprzedaży. Sprawić to może, że unikniesz wiele stresujących sytuacji, związanych z kontrolami czy błędami w dokumentacji swojej firmy.


Kasa fiskalna – kiedy zwolnienie nie jest możliwe?

Istnieje jednak także szereg czynności, które nie podlegają żadnym z wymienionych wyżej zwolnień z ewidencjonowania działalności. Kogo i jakich sytuacji nie będą dotyczyć takie ulgi w tym roku? Związane będą z:

 • dostawami: gazu płynnego, części do silników spalinowych, nadwozia do pojazdów silnikowych, kontenerów, przyczep, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych powyżej 1,2%, perfum, komputerów, wyrobów elektronicznych, optycznych, silników elektrycznych, sprzętu fotograficznego itd.,
 • usługami: przewozów pasażerskich w taksówkach, napraw różnych pojazdów – silnikowych i motorowerów, wymiany opon, badania i przeglądów technicznych pojazdów, a także mycia ich i czyszczenia, doradztwa podatkowego, opieki medycznej i dentystycznej, sezonowo fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, wstępu do wesołych miasteczek i parków rozrywki itd.

Jest to tylko część zakresu czynności, których nie obejmują zwolnienia z kas fiskalnych. Osoby prowadzące wymienione działania muszą ewidencjonować sprzedaż. Sytuacji tych jest wiele, ponieważ współcześnie większość firm działa, korzystając z kas rejestrujących.

Działalność a kasa fiskalna

Prowadząc swoją działalność gospodarczą oprócz głównych informacji, jak obowiązek dotyczący kasy fiskalnej, należy także wiedzieć także, jak wystawiać rachunki z NIPem, jak działa faktura do paragonu, czy inne drobne działania, dzięki którym prościej będzie Ci funkcjonować.

Zwolnienie z kasy fiskalnej jest również istotnym zagadnieniem dla wielu różnych przedsiębiorców. Ze względu na to, że niektóre firmy omijać może obowiązek korzystania z kas rejestrujących, w zależności od wielkości posiadanych obrotów, warto być świadomym wprowadzanych zmian podatkowych i warunków działania biznesu. Zwiększyć może to elastyczność prowadzenia firmy i zarządzania wydatkami, a także znajomość przepisów pozwoli uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych z powodu jakiegoś nieświadomego błędu. Dlatego wprowadzane rozporządzenia, co roku, lub co parę lat, regulują wszelkie normy i formalności.


Zespół Ekspertów ING Księgowość