Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Kasa fiskalna w usługach prawnych

2022-07-20

Wprowadzenie kas fiskalnych dla poszczególnych branż odbywało się etapami i stopniowo. Zależnie od tego, w jakiej grupie znalazła się firma danego przedsiębiorcy, to nowy obowiązek dotyczył go wcześniej lub później. Jak ta sytuacja wygląda w branży prawnej? Czy prawnik również musi mieć kasę fiskalną i rejestrować na niej swoje transakcje? Sprawdźmy to.

 

Podstawa prawna

Co do zasady wszystkie przedsiębiorstwa, które świadczą sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są zobowiązane do pozyskania i zalegalizowania kasy fiskalnej.

 

Oznacza to, że prawnik, który udziela porad prawnych osobom fizycznym, a nie podmiotom gospodarczym również jest zobowiązany do zainstalowania takiej kasy w swojej kancelarii.

 

Ustawodawca osobnym rozporządzeniem przygotował jednak spis podmiotów, które są z posiadania takiej kasy zwolnione. Lista zwolnień znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2021 poz. 2442).

 

Okazuje się, że usługi prawnicze nie zostały wymienione w Rozporządzeniu, jako te, które faktycznie mogą ze zwolnienia skorzystać. Oznaczałoby to, że prawnik, który oferuje swoje usługi, musi jednak tę kasę fiskalną mieć. Jest jednak pewien wyjątek i przy spełnieniu określonych warunków, prawnik może legalnie funkcjonować bez posiadania kasy fiskalnej w swojej kancelarii.

 

Usługi prawnicze

W pierwszej kolejności należałoby jednak zdefiniować usługi prawnicze, jako te, które co do zasady muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej, ale właśnie mogą skorzystać z dopuszczonego przepisami odstępstwa.

 

Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w pierwszej kolejności musi dokonać jej rejestracji. W formularzu określa nie tylko dane teleadresowe, ale również sposób rozliczania podatku i rodzaj prowadzonej działalności. W ramach określania jej rodzaju musi wybrać kod klasyfikacyjny PKD. Jest to obowiązujący wszystkich przedsiębiorców, skodyfikowany sposób opisania branż i funkcjonujących w ich obrębie podgrup, które charakteryzują przyszłą aktywność zawodową przedsiębiorcy.

 

Usługi prawnicze zostały opisane w grupie 69.10.Z. W jej obrębie znajdują się następujące działania:

  • reprezentowanie interesów jednej ze stron przeciwko drugiej stronie przed sądem lub innym ciałem orzekającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub pod ich nadzorem;
  • doradztwo prawne i ogólne konsultacje oraz przygotowywanie stosownych dokumentów prawnych w tym umów, statutów, porozumień oraz innych dokumentów związanych z prowadzeniem firm; dokumentacji patentowej i praw autorskich; innych dokumentów prawnych, jak testamenty czy pełnomocnictwa;
  • działalność notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych, mediatorów sądowych.

 

Spośród wyżej wymienionych, jedynie usługi notarialne nie zostały określone, jako te, które bezwzględnie muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej.

 

Warunki określające wyjątkowe zwolnienie prawnika z posiadania kasy fiskalnej

Zgodnie z Rozporządzeniem usługi prawnicze mogą nie być rejestrowane na kasie fiskalnej jeżeli spełnią łącznie dwa warunku określone w paragrafie 4 ust. 3 pkt 2 oraz poz. 37 załącznika do rozporządzenia.

 

W paragrafie czwartym jest mowa o świadczeniu usług na odległość. Oznacza to, że jeżeli prawnik swoje usługi świadczy wyłącznie na odległość za pomocą środków porozumiewania się w ten sposób i ewentualne rezultaty tych usług przekazuje w podobny sposób, wówczas ma podstawę, by skorzystać ze zwolnienia. Żeby jednak było to w pełni możliwe, musi jeszcze spełnić warunek postawiony w pozycji 37 załącznika do rozporządzenia. Tam jest mowa o tym, że zapłata za usługę ze strony klienta, będącego osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej musi być zrealizowana za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej, a z ewidencji jednoznacznie wynika, jakiej usługi dotyczyła dana płatność.

 

Mówiąc inaczej, jeżeli prawnik w ogóle nie spotyka się ze swoimi klientami w kancelarii, tylko wszystko odbywa się zdalnie, więc i płatności regulowane są za pośrednictwem instytucji do tego powołanych, wówczas jest podstawa do zwolnienia z obowiązku prowadzenia kasy fiskalnej.

 

Druga sytuacja, w której prawnik nie musi mieć kasy fiskalnej

Jest jeszcze jednak możliwość, by nie wdrażać kasy fiskalnej w swojej kancelarii. Jeżeli prawnik świadczy swoje usługi wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych: firm lub innych kancelarii prawnych, wówczas nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej.


Zespół Ekspertów ING Księgowość