Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zarejestruj się w Moim ING

Zarejestruj się w ING Business

Blog i komentarze ekspertów

Ostatnio dodane

22
paź
2021

Jak wybrać urząd skarbowy dla PIT i VAT?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do okresowego składania deklaracji podatkowych. Z jednej strony są to deklaracje, które dotyczą podatku dochodowego, z drugiej zaś dotyczą one podatku VAT. Naturalnie, ta druga sytuacja obowiązuje wyłącznie czynnych podatników podatku VAT. Gdzie należy składać poszczególne deklaracje i od czego zależy wybór właściwego urzędu skarbowego?

Więcej
20
paź
2021

Co to jest aport w spółce kapitałowej?

Pojęcie aportu w spółce kapitałowej jest dość istotne i wymaga dokładnego zrozumienia, żeby można było prawidłowo interpretować przepisy. Niestety, wszelkie akty prawne, które regulują funkcjonowanie spółek kapitałowych nie definiują tego pojęcia.

Więcej
18
paź
2021

Ulga na start dla przedsiębiorców

Czym jest ulga na start dla przedsiębiorców? Jakie niesie korzyści i w jakim aspekcie jest faktycznie odciążeniem? Rozpoczynanie własnej działalności to ogromne wyzwanie.

Więcej
15
paź
2021

Jak ustalić miejsce rezydencji podatkowej?

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania podatnika, który swoje interesy zawodowe realizuje w więcej niż jednym kraju, została powołana do życia instytucja rezydencji podatkowej. Jej ustalenie jest ważne z kilku powodów. Głównym z nich jest określenie, gdzie podatnik powinien rozliczać się z VAT oraz uzyskiwanych przez siebie dochodów oraz która z umów międzynarodowych ma do niego zastosowanie w sprawie uniknięcia podwójnego opodatkowania. Jak określić rezydencję podatkową i co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Oto najważniejsze informacje.


 

Więcej
13
paź
2021

Zmiana właściwego urzędu skarbowego - kiedy następuje? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Rozliczenie uzyskiwanego dochodu i odprowadzanie podatku dochodowego odbywa się w określonym urzędzie skarbowym. Jednostka właściwa to tak, na której terenie zamieszkuje podatnik. W przypadku małych miast, gdzie znajduje się tylko jedna jednostka urzędu skarbowego nie ma większego problemu. Podatnik musi się rozliczyć w jedynym dostępnym mu urzędzie. W przypadku większych miast, gdzie jednostek jest więcej – wybór właściwej podyktowany być musi miejscem zamieszkania podatnika.


 

Więcej
11
paź
2021

Konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego

Niedotrzymanie warunków umowy, łamanie regulaminu zakładowego czy inne przewinienia mogą doprowadzić do zwolnienia dyscyplinarnego. Kodeks pracy jednoznacznie określa sytuacje, które pozwalają pracodawcy na wykorzystanie tego rozwiązania.


 

Więcej
8
paź
2021

Działalność nierejestrowana - co warto wiedzieć?

Od niedawna w polskim systemie prawnym funkcjonuje instytucja działalności nierejestrowanej. Jest to rozwiązanie wdrożone dla nowych, początkujących przedsiębiorców, którzy chcą się sprawdzić w roli właściciela firmy.

Więcej
6
paź
2021

Czy warto założyć spółkę z o.o. ?

Wprowadzane zmiany i projekty wymuszają na przedsiębiorcach szukanie korzystniejszych rozwiązań do prowadzenia własnych działalności. Wdrażane reguły, zasady i przepisy powodują, że właściciele firm mają coraz więcej obowiązków związanych z samym faktem prowadzenia przedsiębiorstwa, niż faktycznym generowaniem dochodów.

Więcej
4
paź
2021

Czym jest pomoc de minimis?

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, które decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, mogą ubiegać się o finansowe wsparcie ze środków publicznych. Jedną z form takiego wsparcia jest pomoc de minimis. Co to takiego?

Więcej
1
paź
2021

Moment powstania przychodu - jak go ustalić?

Określenie momentu powstania przychodu jest istotne dla prawidłowego zaksięgowania, a następnie rozliczenia przychodów uzyskiwanych w danym miesiącu podatkowym. Nieprawidłowe rozliczenia mogą skutkować błędnym ustaleniem podstawy opodatkowania i w efekcie wadliwym naliczeniem podatku. Naturalnie, w perspektywie roku te wartości mogą (choć nie muszą) się zrównoważyć.

Więcej