Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zarejestruj się w Moim ING

Zarejestruj się w ING Business

Blog i komentarze ekspertów

5
maj
2021

Zawieszenie działalności gospodarczej a leasing

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą ma możliwość zakupienia wyposażenia w formie leasingu. Jest to dla niego bardzo korzystne finansowo i podatkowo rozwiązanie. Leasing pozwala obniżyć podstawę opodatkowania, a tym samym wpływa na wysokość odprowadzanego podatku. W efekcie nie tylko posiada sprzęty potrzebne mu do prowadzenia własnej działalności, ale jednocześnie optymalizuje swoje koszty. Sytuacja na rynku jest jednak dynamiczna, szczególnie w obecnych czasach. To powoduje, że nie wszyscy przedsiębiorcy są w stanie utrzymać się na powierzchni i są zmuszeni do zawieszenia działalności, co redukuje koszty związane chociażby z obowiązkiem odprowadzania składek do ZUS. Jak zatem rozwiązać kwestię leasingu, gdy w trakcie jego trwania trzeba zawiesić prowadzoną działalność?


 

Więcej
3
maj
2021

Umowa zlecenie a l4

Od wielu już lat umowy zlecenie objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym. Oznacza to, że zleceniobiorca ma zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Część jego środków natomiast gromadzona jest w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na jego przyszłą emeryturę lub ewentualnie rentę. Czy wobec tego, pracownik, który zachoruje ma zagwarantowane również świadczenie chorobowe podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, określanym potocznie jako L4? Tę kwestię regulują obowiązujące przepisy?


 

Więcej
30
kwi
2021

Umowa zlecenie ze swoim pracodawcą - czy to możliwe?

Wśród osób, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, zdarza się, że podpisują dodatkowo ze swoim pracodawcą umowę zlecenie. Taka sytuacja nie jest jednostkowym przypadkiem. Czy taka dodatkowa umowa powoduje, że zachodzi potrzeba dodatkowego ubezpieczenia pracownika? Jakie skutki wywołuje i w jakich sytuacjach bywa zawierana?


 

Więcej
28
kwi
2021

Zapłata za usługi ciągłe a biała lista podatników

Zgodnie z wprowadzonymi przez ustawodawcę zmianami, wszystkie rozliczenia między kontrahentami mają być prowadzone na konto bankowe, które zostało zgłoszone do urzędu skarbowego i zamieszczone na białej liście podatników. Rozliczanie się za pośrednictwem innego rachunku jest nie tylko niezgodne z prawem, ale wręcz obłożone sankcjami. Przedsiębiorca nie może takiego wydatku wprowadzić do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym, nie może obniżyć sobie należnego podatku. Jak przedstawia się wobec tego konieczność ponoszenia opłat za usługi świadczone w trybie ciągłym?


 

Więcej
26
kwi
2021

Kod wykonywanego zawodu - nowy obowiązek informacyjny dla płatnika składek

Z dniem 16 maja 2021 r. na płatnika składek nałożony zostanie nowy obowiązek informacyjny – zgłaszając pracownika lub zleceniobiorcę do ZUS, przekazać trzeba będzie informację o kodzie wykonywanego zawodu.


 

Więcej
26
kwi
2021

Karta urlopowa - czy trzeba ją prowadzić?

Każdy pracodawca zobowiązany jest do skrupulatnego prowadzenia dokumentacji, dotyczącej każdego zatrudnionego pracownika. Oznacza to, że musi prowadzić ewidencję czasu wykonywanej przez niego pracy, spisywać dni wolne, urlopy, zwolnienia lekarskie oraz dni opieki nad dzieckiem. Przebieg zatrudnienia musi być bowiem szczegółowo i dokładnie opisany i zarejestrowany. Czy zatem obowiązkiem jest również prowadzenie tzw. karty urlopowej pracownika?


 

Więcej
23
kwi
2021

Inwentarz żywy w firmie

Działalność gospodarcza to nie tylko urządzenia i maszyny. Niekiedy, dla realizowania celów działalności konieczne jest wprowadzenie do majątku przedsiębiorstwa inwentarza żywego. Jego posiadanie podlega regulacjom prawnym, tak samo jak posiadanie majątku w postaci przedmiotów czy sprzętów. Co warto wiedzieć na temat żywego inwentarza w firmie? Na co zwracać uwagę? Jak prowadzić rozliczenia? Oto najważniejsze informacje


 

Więcej
21
kwi
2021

Jak zaksięgować sprzedaż licencji?

Działalność gospodarcza może przyjmować bardzo zróżnicowane formy i przybierać odmienny charakter. Jedną z form generowania dochodów może być sprzedaż licencji na opracowane przez siebie rozwiązania czy dzieła kreatywne: muzykę, teksty, grafiki. Sprzedaż licencji może się odbywać na zasadzie jednorazowej opłaty z góry, za cały okres jej obowiązywania lub sprzedaży abonamentowej, która prowadzona jest przez jakiś czas, a opłaty wnoszone są w każdym okresie rozliczeniowym: co miesiąc, kwartał, pół roku, rok. Jak takie rozwiązanie księgować i jak rozliczać sprzedaż licencji? Oto najważniejsze informacje.


 

Więcej
20
kwi
2021

PPK - ostatni moment na zawarcie umów

Wielkimi krokami zbliża się ostatni moment na zawarcie umów o zarządzanie PPK.


 

Więcej
19
kwi
2021

Samochód na firmę - jak go wprowadzić, jak wycofać?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko działania operacyjne, związane z przedmiotem tejże działalności. To również konieczność dopilnowania wielu innych, pobocznych kwestii. Naturalnie, można w tym celu zatrudnić odpowiednich profesjonalistów. Niezbędnym wsparciem będzie na pewno księgowy lub księgowość online. Dzięki nim wprowadzenie samochodu do majątku firmy i jego wycofanie zostanie przeprowadzone prawidłowo i bez niepotrzebnych komplikacji.


 

Więcej