Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego
2023-12-04
Decydując się na zakup pierwszego mieszkania lub domu, kupujący może zostać zwolniony z obowiązku odprowadzenia podatku PCC. Czy zasada ta dotyczy także zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, czy może obowiązuje w przypadku nowych mieszkań? Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek PCC – co to takiego?
Podatek PPC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, został uregulowany w 2000 roku i dotyczy określonych czynności wskazanych w dotyczącej go ustawie. Mowa m.in. o umowach sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych, umowach darowizn i pożyczek, ustanowieniu hipoteki, umowach o dział spadku czy umowach dożywocia. Wymienione czynności podlegają jednak opodatkowaniu tylko w sytuacji, gdy ich przedmiot znajduje się na terenie Polski lub poza jej granicami, o ile miejsce zamieszkania nabywcy znajduje się na terytorium RP. Opodatkowaniu PPC podlegają ponadto wszelkie zmiany we wspomnianych umowach – jeżeli tylko zmiana wiąże się ze wzrostem podstawy opodatkowania.
Obowiązek płacenia podatku PCC – kogo dotyczy?
Konieczność opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej, należących do stron czynności cywilnoprawnych, które podlegają opodatkowaniu. Do jego zapłaty zobowiązane są jednak różne strony. Przykładowo, w przypadku umowy sprzedaży jest to kupujący, przy umowie darowizny – obdarowany, a w przypadku umowy zamiany, odprowadza go każda ze stron czynności.
Kiedy można zostać zwolnionym z podatku PCC?
Istnieją sytuacje, w których opłacenie podatku PCC nie jest obowiązkowe. W związku
z nowelizacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnienie jest możliwe m.in. w przypadku zakupu swojej pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. Nabywając pierwsze mieszkanie lub dom, nie ma więc już konieczności zapłaty 2% podatku od ich wartości. Osoby, które zdecydują się na zakup co najmniej szóstej nieruchomości, od 2024 roku będą z kolei zobowiązane do zapłaty wyższej stawki podatku, bo aż 6%.
Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego
Od 31 sierpnia 2023 r. osoby, które zdecydują się na kupno swojej pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego, nie mają obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji. Zniesienie konieczności odprowadzenia PCC dotyczy obecnie także kupujących, którzy posiadają udział w nieruchomości (max. 50%) – mowa jednak wyłącznie o udziale nabytym w związku z dziedziczeniem. Zwolnienie jest możliwe w przypadku, gdy kupujący to osoba fizyczna – bądź osoby fizyczne – której w dniu zakupu prawa do domu czy mieszkania nie przysługuje:
- prawo własności jednorodzinnego budynku mieszkalnego;
- prawo własności lokalu mieszkalnego, który stanowi osobną nieruchomość;
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Zwolnienie dotyczy wszystkich sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego, które miały miejsce od 31 sierpnia 2023 roku.
Jaki jest cel zmian?
Zniesienie obowiązku opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszej nieruchomości ma jeden bardzo ważny cel – zwiększenie popularności domów oraz mieszkań z rynku wtórnego. Brak konieczności opłacania PCC wiąże się także z dużą oszczędnością dla kupujących – a większość z nich to młodzi ludzie. Zaoszczędzone środki mogą oni teraz przeznaczyć na remont lub zakup niezbędnych mebli i wyposażenia do nowego domu.
Zespół Ekspertów ING Księgowość