Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zmiany w estońskim CIT w 2022 roku

2022-03-07

Wprowadzenie estońskiego podatku CIT miało na celu ułatwienie opodatkowania osobom prawnym. Ustawodawca przewidział, że wielu podatników będzie mogło na tym rozwiązaniu skorzystać. Ustalono jednak tak wiele warunków, które uprawniałyby do wykorzystania tej zmiany, że w efekcie nie okazała się tak korzystna, jak zakładano. Na bazie tych doświadczeń w roku 2022 wprowadzone zostały zmiany do estońskiego podatku CIT. Na czym one polegają? Oto najważniejsze informacje.

 

Podstawowe zasady estońskiego CIT

Polski podatek CIT powodował, że wspólnicy spółek, które mają osobowość prawną byli podwójnie opodatkowani. Pierwszy raz w momencie, gdy spółka uzyskiwała przychód, a drugi raz w momencie wypłacania zysków ze spółki do wspólników i udziałowców.

 

To było dla prowadzących spółki niekorzystne i właśnie ze względu na to wprowadzono estońskie rozwiązanie. Nadmiar warunków, które trzeba było jednak spełnić sprawił, że niewielu przedsiębiorców zdecydowało się na przyjęcie nowej propozycji opodatkowania. To nikłe zainteresowanie estońskim CIT skłoniło ustawodawcę do wprowadzenia zmian, które nie tylko zachęciłby do skorzystania z tej opcji, ale również uczyniły ją bardziej dostępną.

 

Zmiany wprowadzone od 2022 roku

Jeszcze do końca 2022 roku z estońskiego CIT skorzystać mogli wyłącznie ci podatnicy, którzy prowadzili swoją działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Jednocześnie ustawodawca zastrzegał, że udziałowcami lub akcjonariuszami w tych spółkach mogły być wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadały praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele.

 

Obecnie, to właśnie zostało zmodyfikowane. Z estońskiego CIT mogą skorzystać również ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą spółki komandytowe, komandytowo – akcyjne oraz prowadzący proste spółki akcyjne.

 

Jednocześnie warunek, jakim jest posiadanie w gronie udziałowców lub akcjonariuszy wyłącznie osób fizycznych (bez osób prawnych) bez prawa do otrzymywania świadczeń jako założyciele pozostało w mocy.

 

Zmianie uległy również limity przychodów, które dotychczas uprawniały do skorzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Dotychczas ustalone one były na poziomie 100 000 000 w ubiegłym roku podatkowym lub średniorocznie nie przekroczyły 100 000 000 zł w ubiegłym roku podatkowym, uwzględniając podatek od towarów i usług.

 

Obecnie ustawodawca całkowicie z nich zrezygnował. Jeżeli jednak osoba prawna, która chce skorzystać z ryczałtowego podatku od spółek kapitałowych a przekracza podane wyżej wartości, ma obowiązek samodzielnie naliczyć sobie domiar podatku dochodowego.

 

Pozostałe zmiany w estońskim CIT

Podatnicy, którzy chcieli skorzystać z wdrożonego rozwiązania w postaci podatku ryczałtowego mogli powiadomić urząd skarbowy po zakończeniu roku podatkowego i przed końcem pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego.

 

Obecnie ustawodawca dał znacznie bardziej elastyczne terminy. Można bowiem zdecydować się na zmianę formy opodatkowania przed zakończeniem roku podatkowego. Warunkiem jest jedynie zamknięcie ksiąg na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie rozliczeń w oparciu o ryczałt oraz przygotowanie sprawozdania finansowego.

 

W przypadku podjęcia decyzji o rozliczaniu za pomocą estońskiego CIT w trakcie roku podatkowego, księgi otwiera się z pierwszym dniem miesiąca, w którym podatnik zamierza rozliczać się za pomocą ryczałtu.

 

W ramach wprowadzonych zmian ustawodawca rozszerzył też zakres podstawy opodatkowania estońskim CIT. Uzupełnił ją dochód z nieujawnionych operacji gospodarczych uzyskany w roku podatkowym.

 

Widać zatem, że ustawodawca znacznie zmodyfikował dotychczasowy kształt ryczałtu i zasady, które uprawniają do skorzystania z tej formy opodatkowania. Zwiększenie elastyczności i dostępności tego rozwiązania być może przyczyni się do większego zainteresowania nim podatników, którzy teraz zyskali uprawnienia do skorzystania z tej formy rozliczeń.


Zespół Ekspertów ING Księgowość