Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zmiany w CIT w 2022

2022-08-24

Zmiany w systemie podatkowym wprowadzone za pośrednictwem pakietu reform o wspólnej nazwie Polski Ład zakładały również modyfikacje w obszarze CIT, czyli podatku od osób prawnych. Wielu przedsiębiorców, również tych, którzy prowadzą podmioty posiadające osobowość prawną głośno mówiło, że nowe przepisy to chaos i brak jednoznacznych regulacji w tym temacie. System przepisów dotyczących opodatkowania stał się skomplikowany i bardzo złożony. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak działać kiedy nastąpiła zmiana przepisów ustawy. W związku z tym ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie kilku zmian i poprawek, które mają stanowić formę przejściową pomiędzy dotychczasowym systemem , a zaprojektowanymi zmianami. Jakie poprawki są planowane i czego można się spodziewać? Oto najważniejsze informacje.

 

Wdrożona zmiana przepisów dotyczących CIT

Zmiana przepisów wraz z Polskim Ładem uruchomiły minimalny CIT dla podatników, którzy swoje spółki prowadzili w taki sposób, że nie generowały one zysków.

 

Nowa zmiana przepisów zakłada uproszczenie systemu podatkowego w obszarze CIT i likwidację minimalnego opodatkowania.

 

Planowane zmiany

Resort Finansów planuje jednak znacznie szersze zmiany przepisów dotyczących podatków, niż wyłącznie likwidację minimalnego CIT. Zgodnie z zapowiedziami mają to być również zmiany innych elementów systemu, których celem jest jego uroszczenie i łatwiejsze zrozumienie.

 

Wśród proponowanych zmian pojawiają się informacje o likwidacji przepisów dotyczących tak zwanej ukrytej dywidendy, uproszczenie w temacie cen transferowych, dotyczące ich dokumentowania oraz usprawnienie regulacji w zakresie estońskiego CIT, który jest dla przedsiębiorców niezrozumiały w obecnym kształcie.

 

Proces legislacyjny

Na obecnym etapie trwają konsultacje społeczne i analizy aktualnego funkcjonowania spółek, które mają osobowość prawną. Na tej podstawie ustawodawca chce przygotować przepisy, które będą się odnosiły do uśrednionej sytuacji tych podmiotów i będą odpowiadały na większość zgłoszonych potrzeb.

 

Trudno stwierdzić, czy zmiana w przepisach faktycznie się sprawdzi i będzie dla przedsiębiorców zrozumiała i łatwa do wdrożenia. Na tym etapie Polski Ład generuje więcej wątpliwości niż rozwiązań faktycznych problemów tj. doprecyzowanie przepisów . Przedsiębiorcy w swoich wypowiedziach podejmują temat zbyt skomplikowanych przepisów i trudności w ich interpretowaniu. Regulacje prawne dopuszczają kilka możliwych rozwiązań, trudno więc jednoznacznie stwierdzić, jakiego postępowania oczekuje prawodawca. Co również ważne, wiele z nowych przepisów to również dodatkowe koszty dla przedsiębiorców i to również postrzegają jako utrudnienie im prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Stąd właśnie liczne głosy krytyczne i naciski na rząd, by poprawił wprowadzone przez siebie zmiany w przepisach. Niestety, każda kolejna modyfikacja wprowadza nowe zamieszanie, a to generuje chaos. Obecnie omówione zmiany w CIT mają zostać wprowadzone w 2023 roku, a to oznacza kolejny rok niepewności i trudności w interpretowaniu i stosowaniu przepisów.


Zespół Ekspertów ING Księgowość