Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zarejestruj się w Moim ING

Zarejestruj się w ING Business

Tarcza antyputinowska

2022-05-18

Wybuch wojny w Ukrainie i zjednoczenie krajów Europy zachodniej we wspieraniu Ukrainy doprowadziło do nasilenia nastrojów antyrosyjskich i opracowania działań, które zneutralizują skutki izolowania Rosji na arenie międzynarodowej. Unia Europejska już wdrożyła pakiet sankcji, a to nadal nie jest koniec. W związku z tym, że Rosja nadal nie wycofuje się z konfliktu, zjednoczone kraje rozważają kolejne i coraz bardziej surowe sankcje. Jednym z efektów takiej strategii stało się uchwalenie w Polsce tarczy antyputinowskiej. Co to za dokument i czego dotyczy?

Tarcza antyputinowska
Dokument, który zyskał potoczną nazwę jako „tarcza antyputinowska” to tak naprawdę szereg zmian, które dotkną głównie przedsiębiorców i dotyczą złagodzenia skutków inflacji, szalejącej drożyzny i coraz trudniejszych warunków życia.

Zmiany zawarte w dokumencie
Jedną ze zmian, które zostały zamieszczone jest obniżenie stawki podatku PIT. Zmiana dotyczy wyłącznie rozliczenia w oparciu o skalę podatkową. Stawka podatku obowiązująca na pierwszym progu podatkowym, która dotychczas wynosiła 17% została obniżona do 12%, co ma w efekcie przełożyć się na to, że więcej pieniędzy zostanie w portfelach podatników.

W kwestii kwoty wolnej od podatku, która w ramach Polskiego Ładu została ustalona na poziomie 30 000 złotych, to tarcza antyputinowska utrzymuje tę regulację. Nic się w tym obszarze nie zmienia i podatnikom nadal przysługuje ta sama wartość kwoty wolnej.

Bez zmian pozostaje również nowa granica drugiego progu podatkowego. Polski Ład wprowadził granicę na poziomie 120 000 złotych, a tarcza antyputinowska utrzymała tę modyfikację.

Zgodnie z treścią omawianego dokumentu, wdrożone lub potwierdzone w nim zmiany mają obowiązywać nie tylko w 2022 roku, ale również w 2023.

Składka zdrowotna – rozliczenie
Zmiany wdrożone wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu spowodowały, że podatnicy nie mogli już włączyć składki zdrowotnej do kosztów podatkowych. Była to zmiana przez wielu oceniana bardzo negatywnie, ponieważ znacząco wpływała na wysokość odprowadzanego podatku. Tarcza antyputinowska podejmuje ten temat. Zgodnie z jej założeniami podatnicy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym będą mogli odliczyć składkę zdrowotną od dochodu, czyli uwzględnić w kosztach podatkowych. Zgodnie z tymi założeniami, odliczeniu podlega maksymalnie 8700 zł w skali roku.

Na podkreślenie i zaznaczenie zasługuje fakt, że omawiana zmiana dotyczy podatników obciążonych podatkiem liniowym. Dla tych, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, nic się nie zmienia.

Odliczenie składki zdrowotnej będzie dostępne również dla tych podatników, którzy odprowadzają podatek zryczałtowany. Zgodnie z nowymi przepisami będą oni mogli odliczyć 50% odprowadzonej przez siebie składki od uzyskanego przychodu, co z pewnością przełoży się na obniżenie podstawy opodatkowania.

Ulga dla klasy średniej
Wiele wątpliwości i niepokojów wśród ekonomistów i podatników rodziła ulga dla klasy średniej. To rozwiązanie było na tyle niezrozumiałe, że nie wiadomo było, jak je rozliczyć i jak uwzględnić. Tarcza antyputinowska likwiduje tę ulgę z dniem pierwszego lipca 2022. Oznacza to, że zapis ten przestaje już obowiązywać i podatnicy należący do tzw klasy średniej nie będą mogli skorzystać na tej uldze. Obniżenie jednak podatku z 17% do 12% wpłynie natomiast na obniżenie zobowiązań do fiskusa i pozostawienie więcej pieniędzy w portfelach podatników.

Według szacunków, podatki mają się zmniejszyć o blisko 1/3, co jest wyjątkową zmianą w Polsce. Dotychczas bowiem nie było jeszcze tak dużej obniżki podatków w naszym kraju. Zmiana dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale również pracowników, emerytów i rencistów, więc praktycznie każdy na niej może skorzystać


Zespół Ekspertów ING Księgowość