Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Planowane zmiany w Kodeksie Pracy - co warto wiedzieć?

2022-04-11

Na rok 2022 planowane są prace w zakresie zmian w Kodeksie Pracy. Ich wdrożenie służyć ma uregulowaniu stosunku pracy, praw i obowiązków pracodawców i pracowników oraz aktualizację obowiązujących dotychczas przepisów. Wiele spośród nich ma bardzo długą historię. Wobec zmian zachodzących na świecie i wyzwań, przed którymi na co dzień stajemy, konieczne jest więc ich zaktualizowanie i dostosowanie do nowych wymagań.

 

Czego będą dotyczyły zmiany w Kodeksie Pracy?
Oficjalne stanowisko ustawodawców jest takie, że regulacji wymagają przede wszystkim kwestie pracy zdalnej oraz urlopów rodzicielskich. Wprowadzone mają być elementy wymagane przez unijne dyrektywy, które opierają się na równowadze między pracą i życiem prywatnym. Zmiany wiążą się również z uchwalonym i wdrożonym Polskim Ładem. Nowe przepisy podatkowe i rozliczeniowe nie pozwalają na odliczanie składki zdrowotnej od opodatkowania, co również musi znaleźć swoje odniesienie na gruncie Kodeku Pracy.

Urlop rodzicielski
Obecnie kwestie urlopu rodzicielskiego są uporządkowane, ale faworyzują one matki. Matka ma prawo do urlopu macierzyńskiego, ojciec może wziąć część urlopu rodzicielskiego i urlop ojcowski.

Zmiany mają na celu włączenie drugiego rodzica we wczesne wychowanie dziecka. W tym celu ma zostać wprowadzona część urlopu rodzicielskiego, z której skorzystać będzie mogła wyłącznie druga osoba uprawniona.

Takie rozwiązanie ma uaktywnić ojców, odciążyć matki i sprawić, że opieka rodzicielska nad małym dzieckiem jest bardziej współdzielona, niż ma to obecnie miejsce, gdzie większość obowiązków spoczywa na kobietach z tytułu większych uprawnień urlopowych.

Praca zdalna
Dwa lata z pandemią korona wirusa sprawiły, że konieczne stało się również uregulowanie kwestii pracy zdalnej, w tym sposobów zatrudniania, rozliczania i udzielania urlopów.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, praca zdalna wykonywana ma być w takim samym wymiarze, jak praca stacjonarna i tak samo rozliczany ma być urlop. Jednocześnie, nowością w tym rozwiązaniu jest to, że to pracodawca jest zobowiązany za pokrycie kosztów, związanych z wykonywaniem przez pracownika pracy zdalnej.

Nie ma tu też znaczenia, czy pracownik będzie tę pracę wykonywał w swoim miejscu zamieszkania czy innym wskazanym przez pracodawcę miejscu.

Uregulowanie pracy zdalnej stało się istotnym elementem zmian. Wybuch pandemii spowodował, że pracownicy zaczęli przechodzić na tryb zdalny w sposób całkowicie nieuregulowany i niezorganizowany. Naprędce ustalane były zasady i reguły. W wielu przypadkach przedsiębiorcy byli zmuszeni samodzielnie organizować pracę swoich pracowników, zapewniając im wszystko, co do tego jest niezbędne i potrzebne.

Wielokrotnie wiązało się to z chaosem i całkowitą dezorganizacją funkcjonowania przedsiębiorstw. Wobec niepewnej i niepokojącej sytuacji międzynarodowej oraz ciągłej walki z pandemią, warto uregulować tę kwestię odgórnie, za pomocą uporządkowanych i usystematyzowanych przepisów. Takie rozwiązanie pozwoli na szybsze podejmowanie działań w przyszłości, krótszy czas reagowania oraz większą sprawność w dostosowywaniu się do nagłych zmian okoliczności czy potrzeby sytuacji.

Obecnie prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy zostały spowolnione z uwagi na wydarzenia za wschodnią granicą Polski (wojna w Ukrainie). Wobec tych okoliczności konieczne stało się procedowanie innych przepisów, które w obliczu kryzysu migracyjnego związanego z uchodźcami są pilniejsze i ważniejsze. Prawdopodobnie jednak temat nowelizacji Kodeksu Pracy wróci jeszcze w tym roku


Zespół Ekspertów ING Księgowość