Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Składki ZUS dla nowych firm, czyli co warto wiedzieć?

2022-01-19

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko cała gama obowiązków, ale również wiele zobowiązań finansowych. Wśród nich największym obciążeniem jest obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jest nie tylko największe kwotowo, ale również w dużym stopniu niezależne od uzyskiwanych wyników finansowych.

Z uwagi na powyższe utrudnienia ustawodawca przygotował szereg ulg dla początkujących przedsiębiorców. Ich celem jest ułatwienie nie tylko uruchomienia, ale również rozwinięcia działalności, przyspieszenie jej wzrostu oraz stworzenie takich warunków, by w pierwszym okresie przedsiębiorca mógł bez obaw skupić się na swojej zasadniczej działalności. Co to za ulgi i jak kształtuje się kwestia składek w przypadku nowych działalności? Oto najważniejsze informacje.

 

Ulga na start

Zgodnie z wdrożonymi przepisami, przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą są zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez sześć pełnych pierwszych miesięcy funkcjonowania działalności.

 

Co to oznacza? W momencie zarejestrowania działalności przedsiębiorca przez pierwsze sześć miesięcy (pełnych miesięcy) nie musi opłacać składek społecznych. Jego zobowiązaniem pozostają jednak składki zdrowotne.

 

W tym momencie dużego znaczenia zaczyna nabierać więc sam moment rejestracji firmy. Jeżeli firma zostanie zarejestrowana z pierwszym dniem miesiąca to pierwsze sześć pełnych miesięcy rozpoczyna swój bieg w tym właśnie momencie. Jeżeli jednak przedsiębiorca zarejestruje swoją firmę w kolejnym dniu (drugi dzień miesiąca i każdy kolejny) to bieg sześciu miesięcy rozpocznie się dopiero od kolejnego miesiąca, jako że ustawodawca określił, że muszą to być pełne miesiące.

Przy rejestrowaniu działalności w trakcie trwania danego miesiąca zyskuje się więc ulgę na sześć pełnych miesięcy i kilka dni miesiąca rejestracyjnego.

 

Kto jest uprawniony do tej ulgi? To osoba, która po raz pierwszy rejestruje swoją działalność gospodarczą lub od zamknięcia poprzedniej upłynęło 60 pełnych miesięcy. Ważne też, by podejmowana działalność nie była wykonywana na rzecz dotychczasowego pracodawcy, z którym przedsiębiorca pozostawał w stosunku pracy w roku poprzednim lub bieżącym bezpośrednio przed rozpoczęciem prowadzenia działalności. Ustawodawca zaznaczył, że na rzecz byłego pracodawcy nie można wykonywać własnej działalności w takim zakresie, jaki dotyczył stosunku pracy. Jeżeli jest to inny zakres, to ten warunek nie ma zastosowania.

Przykład 1: Przedsiębiorca pracował jako stolarz dla swojego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę. Zrezygnował z etatu i założył własną działalność gospodarczą, w której zajmuje się stolarką. Jeżeli chce skorzystać z ulgi na start, to nie może współpracować ze swoim dotychczasowym pracodawcą, jako stolarz.

 

Przykład 2: Ta sama osoba, stolarz, rezygnuje z etatu na stolarni i zakłada własną działalność gospodarczą, ale zamierza świadczyć usługi kurierskie. W związku z tym, że nie będzie pracował w tym samym zakresie, w jakim pracował dla swojego dotychczasowego pracodawcy, może rozpocząć z nim współpracę i świadczyć usługi kurierskie, nie tracąc przy tym ulgi na start.

 

Preferencyjny ZUS

Okres sześciu miesięcy to nie jest długo, jeżeli chodzi o rozwijanie działalności gospodarczej od podstaw. Dlatego po zakończeniu tego okresu ustawodawca dał możliwość przedsiębiorcy skorzystania z preferencyjnego ZUS. Czas tej ulgi to 24 pełne miesiące, których bieg zaczyna się bezpośrednio po zakończeniu ulgi na start.

 

W roku 2022 preferencyjny ZUS to kwoty:

285,71 zł – składki społeczne z wliczoną dobrowolną składką chorobową;

263,59 zł – składki społeczne bez wliczonej dobrowolnej składki chorobowej;

ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe w pełnej wysokości dla wszystkich przedsiębiorców.

 

Mały ZUS plus

Po zakończeniu okresu, w którym przedsiębiorcy przysługuje mały ZUS, może skorzystać on z jeszcze jednego rozwiązania, jakim jest Mały ZUS plus. Ta opcja przysługuje przedsiębiorcom, którzy w ubiegłym roku kalendarzowym nie przekroczyli 120 000 złotych rocznego przychodu.

Jego zaletą jest ustalanie wysokości składki ZUS na bazie uzyskiwanego miesięcznie dochodu.

 

Po zakończeniu okresu ulg i preferencji przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia na składki, które obowiązują wszystkich pozostałych przedsiębiorców.


Zespół Ekspertów ING Księgowość