Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Składka zdrowotna a prowadzenie kilku działalności gospodarczych

2022-07-04

Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje się automatycznie płatnikiem składek ubezpieczeniowych - społecznych, jak i zdrowotnych. Czy zatem, uruchomienie drugiej działalności skutkuje podwójnym oskładkowaniem podatnika? Jak wobec tego bycie płatnikiem regulują przepisy?

Oto najważniejsze informacje.

 

Składki zdrowotne naliczane z kilku działalności gospodarczych

 

Zgodnie z przepisami, które obowiązują w 2022 roku, każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest zobowiązany do odprowadzenia składek ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Składki te dzielą się na kilka grup. Są wśród nich składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalno – rentowe), ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy.

 

Co ze składką zdrowotną w Polskim Ładzie?

 

Zaktualizowane w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu przepisy jednoznacznie informują, że gdy przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie więcej niż jednej działalności gospodarczej, to składki na ubezpieczenie społeczne może odprowadzać z tytułu tylko jednej działalności gospodarczej. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to jest on zobowiązany do odprowadzania należności, którą wylicza na podstawie sumy uzyskiwanych dochodów. Co to oznacza? Musi wziąć pod uwagę wszystkie swoje działalności, zsumować generowane dochody i na tej podstawie dopiero wyliczyć należną składkę zdrowotną. Jest ona odprowadzana raz, ale dotyczy jednak zysków z wszystkich podejmowanych aktywności gospodarczych przedsiębiorcy.

 

Jak ustalić wysokość składki zdrowotnej w 2022 roku?

Zgodnie z wprowadzonymi od stycznia bieżącego roku zmianami, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne uzależniona jest od wybranej przez przedsiębiorcy formy opodatkowania i dochodów.

 

I tak, ci podatnicy, którzy wybiorą rozliczenie na zasadach ogólnych, zobowiązani są do odprowadzenia składki zdrowotnej w wysokości 9% od wygenerowanych w danym miesiącu dochodów.

 

Podatnicy, rozliczający się za pomocą podatku liniowego (19% niezależnie od uzyskiwanych dochodów), odprowadzają składkę zdrowotną w wysokości 4,9% od uzyskanego w danym miesiącu dochodu.

 

Ryczałt od dochodów powoduje naliczenie składki w wysokości 9% od zryczałtowanej podstawy.

 

Przy karcie podatkowej, podstawę stanowi minimalne wynagrodzenie ustalone na dany rok podatkowy.

 

Dodatkowo składka zdrowotna rozliczana jest też w skali roku. Jeżeli miesięczne składki podatnika są wyższe niż obowiązująca go w danym roku składka zdrowotna, to wówczas może ubiegać się o zwrot przekazanej nadpłaty.

 

Jeżeli jednak składki miesięczne złożą się na składkę niższą niż obowiązująca w danym roku, wówczas musi dopłacić różnicę.

 

Co w sytuacji, gdy każda z działalności opodatkowana jest w inny sposób?

Może się zdarzyć tak, że przedsiębiorca prowadzi kilka działalności gospodarczych, ale każdą z nich zdecydował się inaczej opodatkować. Jak wobec tego powinien rozliczyć należną składkę zdrowotną? Zdaniem ustawodawcy, takie okoliczności zobowiązują przedsiębiorcę do rozliczenia składki z każdej działalności osobno.

 

Musi bowiem zastosować zasady i wytyczne odpowiednie dla każdej formy opodatkowania. W momencie, gdy jest ich więcej niż jedna, nie może obliczać składki od sumy dochodów. Dla każdej działalności musi zrobić to osobno.

 

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy przedsiębiorca dodatkowo, poza prowadzonymi działalnościami, posiada również udziały w spółce kapitałowej (komandytowej lub z o.o.). Wówczas musi obliczyć dodatkową składkę w czwartym kwartale. Podstawą jej naliczenia staje się średnie miesięczne wynagrodzenie obliczone na dany rok. Jest to składka jednorazowa obliczana z uwagi na udział podatnika w zyskach spółki kapitałowej.


Zespół Ekspertów ING Księgowość