Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zarejestruj się w Moim ING

Zarejestruj się w ING Business

Prowadzenie firmy ze współmałżonkiem- wady i korzyści

2022-06-20

Prowadzenie działalności gospodarczej z małżonkiem wydaje się rozwiązaniem korzystnym z wielu względów. To nie tylko zaufany wspólnik, ale też osoba, z którą praktycznie zawsze i w każdej chwili można porozmawiać o firmie, jej przyszłości i planach. Jeżeli coś idzie źle, to jest też większa pewność, że wspólnik w osobie współmałżonka nie wycofa się dla własnego bezpieczeństwa, tylko będzie działał dla uratowania sytuacji.

 

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej ze współmałżonkiem

Wśród zalet takiego rodzinnego biznesu z pewnością można wymienić wspomniane wcześniej zaufanie i uczciwość. Współmałżonek raczej nie zawiedzie, będzie uczciwie rozliczał się ze zleceń i transakcji i można wtajemniczyć go praktycznie we wszystkie sprawy przedsiębiorstwa. W przypadku osób obcych, ten cień niepewności jest na pewno większy, a i więcej czasu trzeba też poświęcić na zbudowanie relacji opartej na zaufaniu.

 

Zaletą jest też zaangażowanie w proces rozwijania przedsiębiorstwa. Małżonkowi bardziej będzie zależało na wspólnym sukcesie, niż osobie „z zewnątrz”, która może to traktować tylko jako pracę, bez włączania w to emocji, zaangażowania czy oddania dla sprawy.

Ponadto dochody firmy są dochodami rodziny, a więc każdy jest zainteresowany, by były jak największe. W ten sposób rośnie tolerancja dla czasu poświęconego na pracę, rośnie wzajemne zrozumienie dla siebie małżonków i troska o rozwój jest elementem wspólnym – nie tylko jednego z nich.

Prowadzenie wspólnie działalności gospodarczej może poskutkować zacieśnieniem relacji, zbliżeniem i jeszcze większym zaangażowaniem w związek. Małżonkowie razem robią coś, co jest dla nich ważne, na czym im zależy i dążą w tym samym kierunku. Mogą sobie wzajemnie pomagać i wyręczać się w niektórych pracach, ponieważ doskonale znają biznes.

 

Wady prowadzenia działalności gospodarczej ze współmałżonkiem

Choć taka praca ma wiele zalet, to są też pewne wady. W przypadku odmiennych wizji na rozwój przedsiębiorstwa może dojść do sporów, a łatwiej rozstać się biznesowo z kimś obcym, czy nawet znajomy, niż z małżonkiem.

 

Trudnością może też być wzajemne kontrolowanie czy komentowanie swojej pracy. Nikt nie jest idealny i każdemu mogą się zdarzyć błędy w pracy. Upominanie zatrudnionych obcych ludzi jest łatwiejsze niż upominanie swojego partnera.

Niektóre pary potrzebują też czasu dla siebie osobno. W przypadku wspólnego prowadzenia biznesu tego czasu osobno jest znacznie mniej. Większą część dnia spędza się razem, a to może dać wrażenie przytłoczenia i przemęczenia.

 

Wadą również jest fakt, że w razie niepowodzenia biznesu konsekwencje finansowe spadają na małżonków, a nie tylko częściowo na jednego małżonka i drugiego wspólnika. To może mocno zaburzyć poczucie bezpieczeństwa finansowego i wpędzić w poważne kłopoty materialne. Jeżeli nawet udałoby się uniknąć takich dramatycznych zakończeń, to niepowodzenie biznesu może spowodować konflikty wewnątrz związku. Takie konflikty mogą też wystąpić, gdy sytuacja materialna małżeństwa się istotnie pogorszy.

 

Kwestie formalne prowadzenia działalności ze współmałżonkiem

Niezależnie od tego, jak sformalizowana zostanie współpraca (umowa o pracę czy pomoc) za współmałżonka należy odprowadzić składki do ZUS, co skutkuje dość dużym obciążeniem finansowym dla działalności, a jednocześnie gospodarstwa domowego.

Jeżeli zdecydują się na utworzenie spółki cywilnej, to sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Każdy z nich odprowadza składki do ZUS za siebie, a w razie niepowodzenia każdy z nich odpowiada majątkiem za poniesione straty i ewentualne długi. To może spowodować sytuację opisaną powyżej – trudności finansowe całej rodziny.

 

Do dyspozycji są też inne formy spółek: kapitałowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W każdej z nich jednak w jakimś stopniu (zależnie od rodzaju spółki) odpowiada się majątkiem – czasem własnym, czasem zakładowym. Dlatego też angażowanie się małżonków w jedną spółkę może się okazać ryzykowne – koszty porażki poniesie cała rodzina. W razie jednak sukcesu wszystkie środki pozostają w rodzinie, a małżonkowie mogą spokojnie pracować nad dalszym rozwojem firmy.


Zespół Ekspertów ING Księgowość