Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Opłata recyklingowa - jak działa?

2021-12-08

W ostatnim czasie na przedsiębiorców zostały nałożone opłaty dodatkowe, których oficjalnym celem była troska o środowisko naturalne. Mowa tutaj o opłacie produktowej oraz recyklingowej. Obydwie dotycząc przedsiębiorców, ale nie wszystkich i nie w tym samym zakresie.

 

Kogo obowiązuje opłata produktowa?

Każdy przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu opakowania (czy też produkty w opakowaniach), jest zobowiązany do poddawania ich części recyklingowi. Jeżeli nie wywiąże się z tego zadania w wymaganym stopniu, wówczas musi ponieść opłatę produktową. Jest to swego rodzaju kara za brak odpowiedniego poziomu odzysku opakowań.

 

Wśród przedsiębiorców, którzy są zobowiązani do wnoszenia opłaty produktowej znajdują się ci, którzy realizują obowiązki wprowadzającego. Można więc wymienić tu:

  • sprzedawców internetowych, którzy pakują towary wysyłane do klientów;
  • importerzy, którzy zajmują się sprowadzaniem z zagranicy towarów już zapakowanych;
  • producenci, którzy wytwarzają własne produkty i pakują je w opakowania;
  • lokale gastronomiczne, które zajmują się również dostawą posiłków na wynos.

 

Wysokość opłaty produktowej zależna jest od rodzaju wprowadzanego na rynek materiału. Jest wyższa im mniej naturalne jest opakowanie (tworzywa sztuczne to najwyższa kwota, papier, drewno i szkło to najniższy koszt). Opłata podawana jest za kilogram wprowadzanego materiału.

 

Naliczoną przedsiębiorcy opłatę produktową musi on wpłacić do Urzędu Marszałkowskiego województwa, w którym firma ma siedzibę. Czas na wniesienie opłaty upływa 15 marca każdego roku.

 

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na podpisanie umowy z podmiotem, który zajmuje się odzyskiwaniem opakowań, wówczas jego opłata będzie niższa. Tego rodzaju podmioty pobierają bowiem mniejsze kwoty za odzysk opakowań, niż wynosi kara.

 

Opłata recyklingowa – kogo obowiązuje?

Opłata recyklingowa obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą handel detaliczny i hurtowy, w którym stosują i oferują torby na zakupy z tworzywa sztucznego, z wyjątkiem lekkich torebek, służących bezpośrednio do pakowania żywności (torebki zamieszczone często przy owocach/warzywach).

 

Ciężar jej ponoszenia przedsiębiorcy przenieśli na kupujących, stąd wszystkie oferowane w sklepach torby są dodatkowo płatne. Maksymalna stawka recyklingowa to jeden złoty za torbę. Obecnie jest ona ustalona w obowiązującej wysokości 20 groszy plus VAT za torbę.

 

Przedsiębiorcy mają obowiązek uregulowania swojej opłaty recyklingowej do piętnastego dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym pobierane były opłaty od klientów. Opłatę recyklingową wnosi się do Urzędu Marszałkowskiego właściwego ze względu na siedzibę firmy.

 

Opłaty recyklingowej nie da się uniknąć. Jest ona obowiązkowa i należy ją bezwzględnie regulować. Ważne jest to, że nie można jej również zmniejszyć poprzez nawiązanie współpracy z organizacją, która zajmuje się odzyskiwaniem opakowań z rynku.

 

Wszystkie narzucone koszty dodatkowe obciążają przedsiębiorców i dodają im nie tylko kosztów, ale również dodatkowych obowiązków. Ich celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i pozyskanie środków na walkę z odpadami. Pewną formą unikania opłaty recyklingowej jest oferowanie klientom toreb materiałowych, które są droższe, niż te z tworzywa sztucznego i mogą zachęcić klientów do ich wielokrotnego użytkowania.


Zespół Ekspertów ING Księgowość