Odwieszenie działalności. Wszystko, co musisz wiedzieć o powrocie do prowadzenia firmy
2025-05-19
Odwieszenie działalności gospodarczej oznacza wznowienie jej aktywności po okresie zawieszenia. Firma może wznowić działanie automatycznie lub na wniosek przedsiębiorcy. Jakie formalności powinieneś wypełnić? Prezentujemy praktyczne wskazówki!
Czym jest odwieszenie działalności gospodarczej?
Prowadzisz działalność, ale masz przejściowe problemy z płynnością finansową? A może twój biznes ma charakter sezonowy? Pamiętaj o tym, że jako przedsiębiorca masz prawo zawiesić działalność gospodarczą w dowolnym momencie. Jeśli prowadzisz firmę wpisaną do CEIDG, możesz zrobić to na czas określony (minimalnie 30 dni) lub nieokreślony. W przypadku spółek okres zawieszenia może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.
Zawieszenie działalności oznacza, że nie możesz świadczyć usług, które wykonywałeś w ramach własnego biznesu. „Zamrożona” firma jest zwolniona z opłacania składek ZUS i podatków dochodowych, a zatem nie generuje dodatkowych obciążeń.
Z kolei odwieszenie działalności gospodarczej to procedura, która pozwoli Ci wznowić funkcjonowanie firmy. Jeśli zawiesiłeś działalność bezterminowo, musisz złożyć wniosek do CEIDG. W przypadku zawieszenia na czas określony nie składasz żadnego wniosku. Biznes wznawia działanie automatycznie w dniu, który wcześniej wskazałeś. Zgłoszenie wznowienia działalności jest bezpłatne.
Jak dokonać odwieszenia działalności w CEIDG?
Twoja firma jest zarejestrowana w CEIGD? Odwieszenia działalności możesz dokonać na trzy sposoby:
- w urzędzie – może to być dowolny urząd miasta lub gminy – a zatem niekoniecznie ten, pod który podlega twoja firma. Wniosek o wznowienie działalności możesz złożyć samodzielnie lub przez pełnomocnika. W pierwszym przypadku pamiętaj o dokumencie tożsamości, a w drugim – pełnomocnictwie obejmującym właściwy zakres (do wznowienia działalności);
- online – wystarczy, że zalogujesz się do CEIDG, wypełnisz i złożysz wniosek. Żeby odwiesić działalność, musisz posiadać profil zaufany;
- pocztą – wyślij wniosek o wznowienie działalności listem poleconym na adres wybranego urzędu gminy lub miasta.
Jak szybko i wygodnie odwiesić działalność przez internet?
Najwygodniej będzie złożyć wniosek o odwieszenie działalności online. W tym celu:
- wejdź na stronę Biznes.gov.pl,
- wybierz zakładkę „Zmień dane w CEIDG”, a następnie „Rozpocznij”,
- zaloguj się do systemu, np. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel,
- na podstronie „Tryb składania wniosku” wybierz opcję „we własnym imieniu” lub jako pełnomocnik,
- zaznacz „Chcę wznowić wykonywanie działalności gospodarczej”,
- podaj datę odwieszenia działalności,
- na kolejnych podstronach podaj dane wnioskodawcy,
- wybierz ubezpieczenie, pod które podlegasz oraz datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS (data odwieszenia działalności),
- wybierz urząd skarbowy, pod który podlega firma,
- zatwierdź oświadczenie i podsumowanie,
- podpisz wniosek, np. profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym,
- wyślij wniosek.
Jeśli popełnisz błąd przy wypełnianiu formularza, system od razu cię o tym poinformuje.
Jak skutecznie odwiesić działalność gospodarczą? Możesz również wypełnić wniosek papierowy
Odwieszenie działalności gospodarczej możesz dokonać w formie papierowej poprzez aktualizacją wniosku CEIDG-1. Możesz go pobrać ze strony biznes.gov.pl. Jak wypełnić formularz?
- Pole 01. Określ rodzaj wniosku – zaznacz „Wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych” i „Wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej. Podaj datę powstania zmiany.
- Pole 03. Podaj swoje dane (m.in. PESEL, NIP, REGON, imię i nazwisko, miejsce i datę urodzenia).
- Pole 04. Podaj adres zamieszkania.
- Pole 06. Wpisz nazwę firmy.
- Pole 12. „Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w” – wskaż właściwą instytucję.
- Pole 15. „Informacja o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej” – podaj datę odwieszenia działalności.
- Pole 17. Wskaż właściwy urząd skarbowy.
Pamiętaj o tym, że wniosek powinien być podpisany. Jeśli wysyłasz dokument pocztą, musisz uzyskać notarialne potwierdzenie podpisu.
Jak odwiesić działalność gospodarczą – o czym należy pamiętać?
Odwieszenie działalności a ZUS – co należy zgłosić?
Nie musisz nic robić – wysyłać dodatkowych dokumentów ani informować Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie. Aktualizacja wpisu CEIDG-1 wiąże się z automatycznym zgłoszeniem do ZUS. Instytucja sama ponownie zarejestruje cię jako płatnika składek.
Uwaga! Jedynie w określonych przypadkach musisz samodzielnie zarejestrować się w ZUS. Masz taki obowiązek, jeśli w okresie zawieszenia działalności nastąpiły ważne zmiany dotyczące wysokości składek lub obowiązku ubezpieczeń. Może to być np. wygaśnięcie ulgi na start lub przejście na tzw. pełny ZUS. W takiej sytuacji po wznowieniu działalności masz 7 dni na ponowną rejestrację.
Przykład:
Pan Robert prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z preferencyjnych składek ZUS. 1 czerwca 2024 r. zawiesił działalność na czas nieokreślony. 1 lutego zdecydował się na ponowne uruchomienie firmy. W czasie zawieszenia zakończył się okres ulgi na ZUS. Po wznowieniu działalności Pan Robert musi samodzielnie zarejestrować się w ZUS z nowym kodem ubezpieczenia.
Odwieszenie działalności a VAT
Przy odwieszaniu firmy nie musisz składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R. Po wysłaniu wniosku do CEIDG informacja jest przekazywana do właściwych urzędów (US, ZUS i GUS).
A co w przypadku firm korzystających z podmiotowego zwolnienia z VAT? Przypomnijmy, że jest ono możliwe, jeśli sprzedaż w ramach działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekracza kwoty 200 000 zł. W tym przypadku wznowienie działalności nie wiąże się ze zmniejszeniem tego limitu.
Odwieszenie działalności gospodarczej a forma opodatkowania
Na skutek wznowienia działalności przedsiębiorca nadal korzysta z tej samej formy opodatkowania jak przed zawieszeniem. Czy jest możliwa zmiana, np. z rozliczeń według skali podatkowej na podatek liniowy? Okazuje się, że zmianę formy opodatkowania można dokonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma osiągnęła pierwszy przychód.
Przykład:
Pan Krzysztof w kwietniu 2024 r. zawiesił działalność gospodarczą i w tym czasie nie uzyskał żadnych przychodów z tego tytułu. Zdecydował się na wznowienie działalności w kwietniu 2025 r. Formę opodatkowania będzie mógł zmienić do 20 maja 2025 r.
Czy można odwiesić działalność tylko na jeden dzień?
Wiesz już, że możesz zawiesić działanie swojej firmy na okres nie krótszy niż 30 dni. Z kolei w przypadku wznowienia działalności nie ma żadnych wytycznych dotyczących minimalnego okresu prowadzenia firmy. Odwieszenie działalności gospodarczej na 1 dzień jest zatem możliwe. Pamiętaj jednak o tym, że w tej sytuacji składka na ubezpieczenie społeczne będzie wynosić 1/30 podstawy wymiaru.
Odwieszenie działalności wstecz – czy jest możliwe?
Tak, możesz złożyć wniosek o odwieszenie działalności i wskazać w nim datę wsteczną. Dotyczy to firm zarejestrowanych w CEIDG.
Przykład:
Pani Anna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W listopadzie 2024 r. zdecydowała się na jej bezterminowe zawieszenie. 4 marca 2025 r. złożyła wniosek o odwieszenie działalności, a jako datę wznowienia podała 1 marca 2025 r. Jest to dozwolone działanie.
Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku z datą wsteczną, pamiętaj o uiszczeniu składek za okres przypadający od momentu odwieszenia działalności. Ile dni wstecz można wskazać we wniosku? Wznowienie firmy może nastąpić po okresie minimum 30 dni od zawieszenia.
Odwieszenie działalności gospodarczej to prosta procedura. Wznowienie działalności powinno być dokonane na wniosek przedsiębiorcy. Jeśli jednak we wniosku o zawieszenie podałeś datę odwieszenia firmy – nie musisz dokonywać żadnych formalności. Odwieszenia firmy możesz dokonać zarówno osobiście, jak i przez pełnomocnika. Najszybciej i najwygodniej zrobisz to online, podpisując dokument profilem zaufanym.
Zespół Ekspertów ING Księgowość