Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

IP Box - czym jest?

2022-08-17

IP Box to forma ulgi podatkowej, która polega na przyznaniu preferencyjnych warunków opodatkowania po spełnieniu określonych wymogów. Tak samo, jak jest kusząca – stawka podatkowa to 5% - tak samo jest niezrozumiała przez wielu i rodzi sporo zamieszania. Kto może z niej skorzystać, jakie wymogi trzeba spełnić i kto kwalifikuje się do skorzystania z tej ulgi? Oto najważniejsze informacje.

 

Informacje ogólne

Zmiany w zakresie IP Box weszły w życie z pierwszym stycznia 2019 roku. Dotyczą przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo – rozwojową. Z preferencyjnej stawki podatku PIT lub CIT, na poziomie 5% mogą oni skorzystać w momencie, gdy uzyskują dochody z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

 

Założeniem wprowadzonej ulgi jest zmotywowanie rynku do rozwijania nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Nowa stawka podatkowa w wysokości 5% zastąpiła dotychczasowe stawki w wysokości 17%/32% w przypadku rozliczania na zasadach ogólnych, 19% w przypadku podatku liniowego oraz 9%/19% w przypadku podatku od osób prawnych, czyli CIT.

 

Warto w tym miejscu dodać, że odliczenie ulgi, czyli obniżenie stawki opodatkowania możliwe jest dopiero w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że w ciągu trwania roku podatkowego zaliczki na podatek należy odprowadzać zgodnie z przyjętą wcześniej formą opodatkowania, to jest na zasadach ogólnych, liniowo lub CIT.

 

Wymogi, które ustawodawca postawił, by skorzystać z ulgi

Skorzystanie z ulgi IP Box możliwe jest wyłącznie po spełnieniu postawionych przez ustawodawcę wymagań. Jakie to warunki?

 

Przedsiębiorca musi przede wszystkim prowadzić działalność badawczo – rozwojową. Musi wytworzyć kwalifikowane IP w ramach prowadzonej działalności badawczo – rozwojowej. Jest to kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

 

Dla uzyskania ulgi IP Box konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych, która obejmuje operacje finansowe związane właśnie z dochodami z kwalifikowanego IP.

 

Ulga przysługuje też dopiero w momencie uzyskania dochodu z kwalifikowanego IP, który to (dochód) opodatkowany jest w Polsce.

 

Ostatnim ważnym warunkiem jest poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP.

 

Spełnienie powyższych warunków musi być udokumentowane dowodami księgowymi i wszelkimi innymi dokumentami, które potwierdzą prawo przedsiębiorcy do skorzystania z ulgi IP Box. Zgromadzone dowody i dokumenty należy przedstawić organom skarbowym, które ocenią, czy przedsiębiorcy faktycznie przysługuje ulga. Po uzyskaniu pozytywnej opinii organów skarbowych w interpretacji indywidualnej, można skorzystać z opracowanej przez ustawodawcę ulgi.

 

Działalność badawczo – rozwojowa jako podstawa do ubiegania się o ulgę IP Box

Podstawą do uzyskania ulgi podatkowej jest prowadzenie działalności badawczo – rozwojowej. Niektórzy podatnicy mają w tym miejscu najwięcej wątpliwości, ponieważ pierwsze skojarzenie to podmioty naukowe, badawcze i edukacyjne. Okazuje się jednak, że skorzystać może znacznie więcej firm, a wynika to z definicji działalności badawczo – rozwojowej.

 

Zgodnie z artykułem 5a pkt 38 ustawy o PIT działalność badawczo – rozwojowa definiowana jest jako:

 

Działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

 

Podobną definicję przytacza również art. 4a pkt 26.

 

Ważnym elementem tej definicji jest „działalność twórcza” i „prace rozwojowe”. Te dwa elementy rozszerzają zakres podmiotów uprawnionych do skorzystania z ulgi poza wyłącznie placówki naukowe i badawcze.

 

Działalność twórcza to nic innego, jak działanie, które skutkuje zwiększeniem wiedzy w danej dziedzinie. W efekcie może dojść do stworzenia nowych procesów, produktów lub usług. To istotnie zwiększa zasięg podmiotów uprawnionych.

 

Badania naukowe przyczyniają się do zwiększenia i rozszerzenia wiedzy. Jej wykorzystanie zaś może poskutkować stworzeniem produktów, usług lub procesów, które dotychczas nie były obecne na rynku. To przekłada się na spełnienie jednego z warunków postawionych przez ustawodawcę.

 

Doprecyzowania wymaga również kwestia kwalifikowanego IP.

 

Kwalifikowany IP – co to takiego

Kwalifikowany IP to kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Ustawodawca określił zamknięty katalog tych praw, które podlegają uldze IP Box. W tym katalogu wymienił między innymi:

 

• patenty;

• prawa ochronne na wzór użytkowy;

• prawa z rejestracji wzoru przemysłowego;

• dodatkowe prawa ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin;

• prawa z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu oraz wyłączne prawa, o których mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin;

• prawa z rejestracji topografii układu scalonego;

• autorskie prawa do programu komputerowego.

 

Jak widać, dzięki zagłębieniu się w przepisy, które wprowadzają ulgę IP Box jej zrozumienie staje się nieco łatwiejsze. Łatwiej też zidentyfikować własną działalność, jako podlegającą lub niepodlegającą tej uldze.

 


Zespół Ekspertów ING Księgowość