Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Co zrobić, gdy raport dobowy nie zostanie wydrukowany?

2022-06-01

W związku z obowiązkiem rejestrowania przychodów za pomocą kas fiskalnych, pojawił się również obowiązek drukowania raportów dobowych po zakończeniu dnia sprzedaży. Taki raport jest następnie rejestrowany w Księdze Przychodów i Rozchodów. W efekcie przedsiębiorca nie musi rejestrować osobno każdej przeprowadzanej transakcji. Wykonuje to zbiorczo, za cały dzień.

Rejestracja transakcji za pomocą kas fiskalnych
Za wyjątkiem zaledwie kilku branż większość przedsiębiorców jest zobowiązana do rejestrowania wszystkich przeprowadzonych przez siebie transakcji za pomocą kas fiskalnych. Po zakończonym dniu sprzedaży przedsiębiorca musi wydrukować raport dobowy i zarejestrować go w swojej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Zgodnie z przepisami raport dobowy drukuje się tego samego dnia po zakończeniu ostatniej transakcji lub najpóźniej następnego dnia, ale przed przeprowadzeniem pierwszej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Co w sytuacji, gdy raport dobowy nie zostanie wydrukowany?
Jeżeli z jakiegoś powodu przedsiębiorca nie wydrukuje raportu dobowego ze swojej kasy fiskalnej na zakończenie dnia wówczas musi to zrobić dnia następnego przed rozpoczęciem pierwszej sprzedaży. Po zakończeniu tego dnia również musi wydrukować kolejny, który tym razem będzie zawierał dane z dnia bieżącego.

W efekcie w rejestrach będą znajdowały się dwa raporty dobowe z tą samą datą, ale będą one dotyczyły innych dni sprzedaży – co nie jest niedopuszczalne ani niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Co w sytuacji, gdy raport dobowy nie zostanie wydrukowany, a kolejnego dnia przypada pierwszy dzień nowego miesiąca?
Sytuacja jest dokładnie taka sama, jak wówczas, gdy zabraknie raportu w tym samym miesiącu. Należy go niezwłocznie wydrukować po rozpoczęciu kolejnego dnia, ale przed wprowadzeniem pierwszej transakcji z nowego miesiąca. Wówczas raport choć z datą pierwszego dnia kolejnego miesiąca, to i tak będzie dotyczył miesiąca minionego i tak też powinien zostać zaksięgowany.

Przy takim postępowaniu przedsiębiorca nie narazi się na nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego, nie będzie zobowiązany do składania wyjaśnień, ani też nie zostanie obciążony żadnymi karami.

Kluczowe znaczenie ma jednak jak najszybsze uzupełnienie brakującego raportu i wydrukowanie go przed pierwszą sprzedażą dnia kolejnego. W przeciwnym razie można narazić się na konieczność udania się do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia swojego niedopatrzenia.

Trudno stwierdzić jednoznacznie, jak urząd skarbowy odniesie się do takiej sytuacji. Na pewno nie będzie ona przyjemna dla samego przedsiębiorcy, a z pewnością przyniesie dużo stresu. Dlatego właśnie trzeba pamiętać o regularnym drukowaniu raportu, a w najgorszym wypadku drukowanie go zaraz następnego dnia.


Zespół Ekspertów ING Księgowość