Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

BDO - co to takiego i kto musi się zarejestrować?

2022-06-27

BDO  to baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarowania odpadami. Została wprowadzona przez Ministerstwo Środowiska, by zapanować nad nieprawidłowościami, które miały miejsce w związku z wprowadzaniem do obrotu opakowań i odpadów oraz ich późniejszym przetwarzaniem. Rejestr został zdefiniowany i uregulowany w ustawie o odpadach. Mówi o nim artykuł 82. ust. 1.

 

Kogo dotyczy rejestr w BDO?

Na początek należy sobie odpowiedzieć na pytanie, kto jest zobowiązany do zarejestrowania się w BDO i kogo w ogóle ten temat dotyczy?

 

Chodzi tu przede wszystkim o te podmioty, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach oraz gospodarują odpadami i prowadzą ich ewidencję. Rejestracją w BDO powinny się też zainteresować te podmioty, które prowadzą handel detaliczny lub hurtowy i oferują dla swoich klientów reklamówki. Wyjątkiem są tu te podmioty, które klientom oferują lekkie, cienkie torebki, które nie podlegają opłacie recyklingowej oraz te, które nie oferują toreb z tworzywa sztucznego. Obowiązkiem rejestracyjnym objęte są również te podmioty, które wprowadzają na krajowy rynek pojazdy, oleje, smary, opony, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny.  Dotyczy to również producentów, importerów oraz wewnątrzwspólnotowych nabywców opakowań.

 

Czemu służy rejestr BDO?

W rejestrze znajdują się te podmioty, które potencjalnie produkują odpady. Jest on prowadzony elektronicznie, pozwala więc na bieżącą analizę sytuacji. Chodzi między innymi o to, by móc skontrolować, jaką ilość odpadów generuje dany podmiot oraz czy dopełnia swoich obowiązków związanych z gospodarowaniem nimi. Jego nadrzędnym celem, poza kontrolą jest zapobieganie powstawaniu tak zwanych dzikich wysypisk śmieci, które pojawiały się, gdy nad wprowadzanymi do obrotu odpadami nie było żadnej kontroli, a podmioty, które gospodarowały odpadami nie dopełniały swoich obowiązków związanych z utylizacją.

 

Co jest traktowane jako odpady?

Wielu przedsiębiorców zachodzi w głowę, czy rejestracja w BDO dotyczy również jednoosobowych działalności gospodarczych. Okazuje się, że tak, ponieważ według ustawy odpadem jest każda substancja lub przedmiot, których posiadacz się pozbywa, będzie się pozbywał lub musi to zrobić. Wyłączeniu podlegają jedynie odpady komunalne, które ustawa definiuje, jako te, które i tak powstałyby na przykład w gospodarstwie domowym. Jeżeli więc przedsiębiorca świadczy usługi malowania paznokci, to puste opakowania po zmywaczu czy odżywkach do paznokci są odpadami komunalnymi. Jeżeli jednak prowadziłby hurtownię tych produktów, wówczas nie wytwarzałby odpadów komunalnych, ponieważ kartony z kosmetykami nie są typowymi odpadami domowymi.

 

Zwolnienia z obowiązku rejestracji

Podmioty, które mają styczność z odpadami mogą skorzystać z podmiotowego lub przedmiotowego zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, a te, które nie prowadzą ewidencji nie są zobowiązane do rejestrowania się w BDO.

 

Podmiotowe zwolnienie dotyczy tych osób fizycznych, które odpady wykorzystują na cele prywatne za pomocą dopuszczalnych metod odzysku. Mogą z niego skorzystać podmioty, które zajmują się nieprofesjonalnym zbieraniem odpadów (apteki, które zbierają leki, sklepy, które zbierają zużyte produkty itp.) oraz wytwórcy odpadów komunalnych, którzy przekażą je do punktu zbierania.

 

Natomiast przedmiotowe zwolnienie dotyczy tych, którzy nie przekraczają określonej ustawą granicy ilościowej odpadów wprowadzanych do obrotu. Dla każdego materiału te granice są inaczej określone.  Na przykład limit odpadów szklanych został ustalony na wartości 5 Mg rocznie, podobnie tworzywa sztuczne. Natomiast podmiot, który wprowadza do obrotu odpady drewniane jest zwolniony z prowadzenia ewidencji, a tym samym rejestracji, gdy nie przekracza wartości 10 Mg rocznie.

 

Jeżeli Twoja działalność spełnia warunki, które ustawodawca zdefiniował jako kwalifikujące do rejestracji lub zwalniające z niej, skonsultuj się z prawnikiem i podejmij właściwe kroki.


Zespół Ekspertów ING Księgowość