Zryczałtowany podatek dochodowy
2023-01-04
Zryczałtowany podatek dochodowy jest jedną z form rozliczania podatku dochodowego przy prowadzeniu działalności gospodarczej. To forma stosunkowo wygodna i prosta. Wymaga prowadzenia ewidencji sprzedaży, która jest podstawą do dalszych rozliczeń. Warto przyjrzeć się tej formie, jeżeli zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą. Być może jest to opcja właśnie dla Ciebie.
Kiedy można wybrać zryczałtowany podatek dochodowy?
Zryczałtowany podatek dochodowy można wybrać wyłącznie wtedy, gdy prowadzona działalność gospodarcza w żaden sposób nie będzie powiązana z poprzednią pracą w oparciu o umowę o pracę.
Jeżeli podatnik planuje odejść z pracy i rozpocząć własną działalność gospodarczą w innej branży lub tej samej, ale nie wykonywać jej dla dotychczasowego pracodawcy - może wówczas rozważyć ryczałt. Jeżeli jednak będzie to działalność wykonywana dla dotychczasowego pracodawcy, albo przedsiębiorca będzie łączył działalność z pracą na etacie, wówczas ryczałt nie będzie rozwiązaniem dla niego.
Ustawa dodatkowo reguluje, które branże nie mogą przejść na zryczałtowany podatek dochody. Wśród nich są:
- Apteki;
- Działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych;
- Działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
- Wytwarzanie wyrobów akcyzowych z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Z podatku zryczałtowanego nie mogą rownież skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychody przekraczające 2 mln euro z działalności prowadzonej osobiście lub w formie spółki cywilnej lub jawnej.
Jest jeszcze jedna grupa podmiotów wyłączonych z możliwości korzystania z ryczałtu. To grupa przedsiębiorców, którzy w roku podatkowym zmieniają formę prowadzonej działalności w jeden z następujących sposobów:
- Z działalności prowadzonej samodzielnie na spółkę prowadzoną z małżonkiem;
- Ze spółki prowadzonej z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego z małżonków lub każdego z nich osobno;
- Z działalności prowadzonej przez jednego z małżonków na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka.
Powyższe wyłącznie dotyczy sytuacji, gdy przed zmianą działalność rozliczana była na zasadach ogólnych.
Stawki zryczałtowanego podatku
Zgodnie z ustawą, dostępne są różne stawki podatku zryczałtowanego. Wszystko zależy od tego, w jakiej branży prowadzona jest działalność.
Dostępne stawki to: 17% (adwokaci, tłumacze, agenci ubezpieczeniowi), 15% (pośrednictwo w sprzedaży hurtowej, magazynowanie i przechowywanie gazów i cieczy), 14% (opieka zdrowotna, usługi architektoniczne, specjalistyczne projektowanie), 12% (usługi związane z oprogramowaniem i systemami informatycznymi), 10% (odpłatne zbywanie praw majątkowych lub nieruchomości), 8,5% (usługi gastronomiczne, zapobieganie oraz zwalczanie pożarów), 5,5% (działalność wytwórcza, roboty budowlane), 3% (produkcja zwierzęcą, handel, działalność rybaków zalewowych), 2% (sprzedaż wyrobów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego z własnej uprawy lub hodowli, które nie są przetworzone w sposób przemysłowy).
Podane w nawiasie branże to tylko przykłady. Pełny katalog branż objętych określoną stawką podatku znaleźć można w ustawie i komentarzach do ustawy.
Zgłoszenie formy rozliczenia podatku
Jeżeli zdecydujesz się na zryczałtowany podatek dochodowy, musisz przygotować pisemne oświadczenie, które złożysz do naczelnika urzędu skarbowego lub dokonać wpisu w CEIDG, który zostanie złożony w urzędzie gminy lub miasta.
Przed podjęciem decyzji o zmianie lub wyborze określonej formy opodatkowania warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym, który przeanalizuje sytuację przedsiębiorstwa i podpowie najlepsze rozwiązanie. Nie zawsze bowiem to, co wydaje się początkowo korzystnym rozwiązaniem, faktycznie jest takim. Niekiedy lepiej wybrać formę opodatkowania z wyższym podatkiem, ale przysługującymi ulgami. Znaczenie ma też kwestia składek zdrowotnych, które rozlicza się zależnie od wybranej formy opodatkowania.
Zespół Ekspertów ING Księgowość