Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Wady i zalety podatku liniowego

2022-01-28

Jedną z form rozliczania podatku jest podatek liniowy. To stała wartość opodatkowania, która obecnie wynosi 19%, niezależna od uzyskiwanego dochodu. W przypadku podatku liniowego podatnik nie musi martwić się o przekroczenie progu podatkowego, ponieważ w tym rozwiązaniu taki próg nie istnieje.

To najważniejsze rozróżnienie. Podatek liniowy wiąże się jednak z kilkoma jeszcze różnicami. Na czym one polegają i czy są one korzyścią dla przedsiębiorcy? Jakie zalety i jakie wady ma podatek liniowy?
 

Podatek liniowy – informacje ogólne

Podatek liniowy, to jak wspomniano, jedna z form opodatkowania, którą przedsiębiorca może wybrać dla siebie. Polega na stałej stawce podatkowej – 19% - która jest niezależna od uzyskiwanego dochodu. Oznacza to, że tak samo opodatkowane będą małe zyski, jak i duże.

Podatek liniowy może wybrać dla siebie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i wspólnicy spółek, które nie mają osobowości prawnej.

 

Podatnicy, którzy wybierają liniowe opodatkowanie również zobowiązani są do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz regularnego odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy w trybie miesięcznym lub kwartalnym – zależnie od wybranej formy.

Zaliczka na podatek dochodowy może być w tym przypadku opłacana na jeden z dwóch sposobów. Jeden z nich to regularne wyliczanie zaliczki w wysokości 19% od uzyskiwanego w danym okresie dochodu (kwartalnego lub miesięcznego). Drugi sposób to odprowadzanie stałej miesięcznej kwoty zaliczki, niezależnie od wysokości uzyskanego w danym okresie dochodu.

 

Zalety podatku liniowego

Każda forma opodatkowania ma swoje plusy i minusy, a wybór właściwej z nich powinien być podyktowany indywidualną sytuacją przedsiębiorcy. Jeżeli prognozowane są wysokie dochody, które mogą spowodować przejście na drugi próg podatkowy, warto przejść na podatek liniowy, ponieważ zobowiązanie jest wówczas znacznie niższe (stałe 19% zamiast 17% i 32%). Jeżeli jednak podatnikowi przysługują liczne ulgi, a nie przewiduje wysokich dochodów, to podatek na zasadach ogólnych będzie korzystniejszy.

 

Warto więc przyjrzeć się zaletom podatku liniowego, by móc przeanalizować, czy niosą ze sobą wartość również dla podatnika.

Podatek liniowy pozwala na odliczenie kosztów uzyskania przychodu, więc generowane zyski pomniejszane są o koszty, jakie wiązały się z ich uzyskaniem.

Zaletą jest niewątpliwie stała stawka podatku, która pozwala na przewidzenie zobowiązań podatkowych i ich uwzględnienie w budżecie.

 

Podatnik, który uzyskuje dochody z różnych źródeł może korzystać z dwóch form opodatkowania: na zasadach ogólnych i liniowego. Przy czym dochody rozliczane w ramach podatku liniowego nie powiększają dochodów rozliczanych na zasadach ogólnych, co może wiązać się z tym, że nie przenoszą podatnika do drugiego progu podatkowego przy rozliczeniu na zasadach ogólnych.

 

W przypadku podatku liniowego nie ma kwoty, która jest zwolniona z opodatkowania, więc rozliczenie jest prostsze. Nie pomniejsza się dochodu o kwotę wolną, ani też nie analizuje się progów podatkowych, co wpływa na to, że rozliczenia są bardzo łatwe.

 

Wady podatku liniowego

Podatek liniowy ma też swoje wady, wśród których można by wymienić to, że w ramach tej formy opodatkowania nie można łączyć dochodów z różnych źródeł. Oznacza to, że jedno źródło dochodów może być opodatkowane liniowo, a drugie musi być opodatkowane np. na zasadach ogólnych.

 

Wybierając podatek liniowy dochodu i podatku nie można rozliczać wspólnie z małżonkiem.

 

Podatek liniowy nie pozwala na odliczenie ulg podatkowych, np. za internet, ulgi na dzieci czy rehabilitacyjnej. Trudno więc liczyć na wyższy zwrot nadpłaconego podatku. Nie ma też kwoty zmniejszającej podatek, a to oznacza, że cały wygenerowany dochód podlega opodatkowaniu (poza zmniejszeniem wynikającym z odprowadzonych składek społecznych). Brak kwoty wolnej może być dla niektórych przedsiębiorców znaczącą przeszkodą.

 

Dla dochodów, które w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych, mieszczą się w pierwszej grupie podatkowej, opodatkowanie jest wyższe, niż w przypadku opodatkowania według skali. Z tego względu jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy wiedzą, że ów pierwszy próg przekroczą. Oszczędności z mniejszego opodatkowania drugiego progu będą większe niż te 2% różnicy przy pierwszym progu.

 

Jak widać, podatek liniowy ma swoje wady i zalety. Jego wybór warto skonsultować z księgowym, który zna sytuację finansową przedsiębiorcy, a podstawą podjęcia decyzji powinna być indywidualna sytuacja danego przedsiębiorcy.


Zespół Ekspertów ING Księgowość