Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zmiany w obszarze cen transferowych w Polskim Ładzie

2022-02-25

Polski Ład wprowadził szereg zmian w obszarze życia gospodarczego. Nowości dotyczą nie tylko podatków i tematów zbliżonych, ale również wielu innych aspektów, jak na przykład ceny transferowe. Co to takiego, jak wyglądała ta kwestia wcześniej i jakie zmiany wprowadził Polski Ład? Oto najważniejsze informacje.

 

Zmiany w obszarze cen transferowych nie mają charakteru wielkiego przewrotu. Celem ich wprowadzenia było raczej uporządkowanie pewnych kwestii, wprowadzenie większej logiki i spójności oraz zaprowadzenie ładu.

 

Dokumentacja cen transferowych

Pierwszą wdrożoną zmianą było wydłużenie czasu na sporządzenie dokumentacji lokalnych cen transferowych.

Zgodnie z nowymi, obowiązującymi już przepisami, dokumentację, dotyczącą cen transferowych można sporządzić do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. To bardzo długi termin, który pozwala nie tylko na dokładne przygotowanie tego dokument, ale również pozwala na lepsze zorganizowanie własnej pracy. Im mniej dodatkowych obowiązków w okresie zamykania roku podatkowego, tym łatwiej jest wszystko przygotować i poprawnie sporządzić.

 

Kolejna zmiana dotyczy formy przygotowywania dokumentacji. Dotychczas sporządzana ona była w formie papierowej. Od początku bieżącego roku należy (ustawodawca zdecydował, że będzie to obowiązek) przygotowywać ją w formie elektronicznej. Co więcej – sposób jej sporządzenia nie został doprecyzowany – wystarczy, że będzie to dokument cyfrowy.

 

Dotychczas przedsiębiorca miał 7 dni na przedłożenie dokumentów na żądanie organów podatkowych. Teraz, czas ten został wydłużony aż dwukrotnie, co ma przyczynić się do mniejszego blokowania przedsiębiorców i mniejszego utrudniania im pracy.

 

W przypadku niektórych transakcji, przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku przygotowywania cen transferowych. W tym wypadku organ podatkowy może zażądać jej sporządzenia, ale musi podać uzasadnienie, dlaczego te właśnie transakcje są kontrolowane i dlaczego pojawiło się podejrzenie o zaniżaniu cen.

 

Przedsiębiorca ma aż trzydzieści dni na przygotowanie dokumentacji w przypadku transakcji, których nie musi dokumentować obligatoryjnie.

 

Oświadczenie o sporządzaniu dokumentacji

Jeszcze do końca roku 2021 każdy przedsiębiorca zobowiązany był do przygotowania i złożenia w urzędzie oświadczenia o przygotowywaniu dokumentacji dotyczącej cen transferowych.

 

W obecnej sytuacji takie oświadczenie stanowi element dokumentacji, co jest sporym uproszczeniem dla przedsiębiorców i urzędów. Wcześniej trzeba było złożyć/przyjąć dwa dokumenty dotyczące tego samego zagadnienia. Obecnie jest to już tylko jedno pismo. Taka zmiana to znacząca redukcja biurokracji i formalizmu. Sam fakt złożenia dokumentacji jest jednoznaczny z oświadczeniem o jej przygotowaniu.

 

Wśród zmian pojawił się też nowy termin na złożenie informacji o cenach transferowych. Obecnie można ją składać do końca jedenastego miesiąca po zakończonym roku podatkowym. Oznacza to, że ustawodawca wyznaczył ten termin na miesiąc później po przygotowaniu dokumentacji przez przedsiębiorcę.

 

Informację należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i rozliczeń przedsiębiorcy. W przypadku spółek, które nie mają osobowości prawnej, informację składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki.

 

Zmianie uległy też zasady podpisywania informacji. Zgodnie z nowymi regulacjami informację mogą podpisywać osoby fizyczne w przypadku podmiotu powiązanego, który jest osobą fizyczną. Podpis złożyć może również osoba upoważniona przez podmiot zagraniczny, który jest powiązany i ma oddział na terenie Polski. Gdy zaś jednostką kieruje organ wieloosobowy, to podpis złożyć może kierownik jednostki, jako reprezentant.

 

Jak widać, wdrożone zmiany mają na celu ułatwienie pracy przedsiębiorcom, porządkują pewne kwestie i minimalizują formalności. Z pewnością pozytywną zmianą jest wydłużenie niektórych okresów (przygotowanie dokumentacji, złożenie informacji oraz czas reakcji na wezwanie. W ten sposób podatnicy mają możliwość lepszego przygotowania wszystkich istotnych kwestii.


Zespół Ekspertów ING Księgowość