Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zasady zwrotu VAT w Polskim Ładzie

2022-02-14

Polski Ład, który jako nowa rzeczywistość gospodarcza obowiązuje od pierwszego stycznia 2022 roku wprowadził wiele zmian w zakresie między innymi rozliczania podatków. Modyfikacji poddano również procedury związane z rozliczaniem podatku VAT oraz jego zwracaniem przez urzędy. Jak wyglądają te zmiany i co warto wiedzieć w tym temacie? Oto najważniejsze informacje.

 

Szybki zwrot VAT – zmiana dla podatników

Jedną z bardzo istotnych zmian w obszarze podatku VAT jest możliwość uzyskania szybkiego zwrotu nadpłaconego podatku VAT. Jest to tak zwany szybki zwrot VAT do 15 dni dla podatników bezgotówkowych.

 

Ustawodawca określił szereg warunków, które podatnicy muszą spełnić, by móc faktycznie z tej opcji skorzystać. Po uzyskaniu jednak uprawnień do tej możliwości, ustawodawca deklaruje, że podatnik w ciągu 15 dni uzyska zwrot nadpłaconego podatku, co może stać się dla niego zastrzykiem dodatkowej gotówki na rzecz prowadzonej działalności.

 

Piętnastodniowy termin – jak jest liczony?

Zanim zaprezentowane zostaną warunki, które trzeba spełnić, warto przeanalizować podane przez ustawodawcę terminy. Jak liczone jest wspomniane piętnaście dni?

 

Bieg piętnastu dni jest liczony od ostatniego dnia na złożenie deklaracji w przypadku złożenia deklaracji lub korekty deklaracji, które wykażą zwrot różnicy podatku.

 

Druga opcja jest taka, że bieg piętnastu dni liczony jest od dnia złożenia korekty deklaracji, która wykaże zwrot podatku w momencie, jeżeli zostanie ona złożona po terminie do złożenia deklaracji.

 

Jakie warunki musi spełnić podatnik, by ubiegać się o szybki zwrot VAT?

Jak wspomniano wcześniej, ustawodawca określił szereg warunków, które trzeba spełnić, by móc ubiegać się o szybki zwrot nadpłaconego podatku.

 

Należy podkreślić, że wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie. Nie wystarczy więc spełnianie kilku z nich, by uzyskać prawo do szybkiego zwrotu podatku.

 

Po pierwsze, udział procentowy sprzedaży rejestrowanej za pomocą kas y fiskalnej do całości prowadzonej sprzedaży w ciągu trzech poprzedzających okresów rozliczeniowych (rozliczanie miesięczne) lub jednego poprzedzającego (rozliczenie kwartalne) nie może być mniejszy niż 80%.

 

Drugi warunek jest taki, że udział procentowy płatności z wykorzystaniem instrumentów płatniczych (płatności niegotówkowych) w transakcjach zarejestrowanych przez kasę fiskalną i potwierdzonych paragonem, na którym wyszczególniony został bezgotówkowy sposób płatności, nie może być mniejszy niż 80%.

 

Dla usprawnienia przejścia na transakcje bezgotówkowe ustawodawca przyjął, że do końca 2023 roku wspomniany próg procentowy to 65%. Oznacza to, że transakcji bezgotówkowych nie może być mniej niż 65%.

 

Kolejny warunek to wartość sprzedaży z podatkiem zarejestrowanej przy pomocy kas fiskalnych. Otóż, ustawodawca określił, że przez 12 kolejnych miesięcy przed tym, w którym podatnik złożył wniosek o zwrot VAT, łączna wartość sprzedaży z podatkiem zarejestrowanej przez kasy fiskalne nie może być mniejsza niż 50 000 zł.

 

Ważne jest również, że ubiegający się o zwrot podatnik musi być zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT przez okres 12 miesięcy poprzedzających wniosek o zwrot. Za każdy okres rozliczeniowy składał deklarację, a transakcje rejestrował wyłącznie za pomocą kas rejestrujących, które można połączyć i tym samym przesłać dane do Centralnego Repozytorium Kas.

 

Trzy miesiące przed złożeniem wniosku o szybki zwrot podatnik musi mieć utworzony rachunek bankowy, który zarejestrowany jest na „Białej liście podatników VAT”.

 

Jak widać, ustawodawca kładzie duży nacisk na transakcje bezgotówkowe rejestrowane za pomocą kas fiskalnych połączonych z Centralnym Repozytorium Kas. Nacisk jest spójny z ogólnym dążeniem rządu do zwiększenia udziału transakcji bezgotówkowych w ogólnym obrocie gospodarczym: między przedsiębiorcami i między przedsiębiorcą i konsumentami.

 

Większy udział transakcji bezgotówkowych to również większa kontrola nad wpływami pieniędzy do firm, jak i nad wydatkami obywateli, co przekłada się na większą kontrolę ogólnie nad obrotem finansami podatników.


Zespół ekspertów ING Księgowość