Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Limit transakcji gotówkowych w Polskim Ładzie

2022-01-12

Polski Ład, czyli program reform głównie gospodarczych, ogłoszony w kwietniu 2021 roku zakłada zmiany nie tylko w sferze podatkowej i funkcjonowania przedsiębiorstw. Jego wpływ rozciąga się również na transakcje z konsumentami, czyli tak zwany sektor B2C. Ustawodawca wprowadził w tym obszarze limit na transakcje gotówkowe.
 

Zmiany w zakresie transakcji gotówkowych dla konsumentów

Obecnie, do końca roku 2021 nie ma wprowadzonych limitów na transakcje gotówkowe. Klient, który chce zapłacić za zakup samochodu czy mieszkania ze środków zgromadzonych nie na koncie, ale w inny sposób – może to swobodnie zrobić.

 

Po wejściu w życie zmian, które planowane było na rok 2022, nie będzie takiej możliwości powyżej pewnej kwoty, wskazanej przez ustawodawcę. Zgodnie z zaprojektowanymi zmianami, konsumenci będą mogli gotówką pokryć transakcje do 20 000 złotych. Powyżej tej kwoty rozliczenie musi się odbyć za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Co to oznacza? Będzie trzeba wykonać przelew na konto przedsiębiorcy i dopiero w taki sposób sfinalizować transakcję. W przeciwnym razie przedsiębiorca, który przyjmie gotówkę od klienta będzie zobowiązany do jej dodatkowego opodatkowania w ramach sankcji podatkowych.

 

Taka zmiana ma na celu zwiększenie kontroli i przepływu środków między konsumentami a przedsiębiorcami, a jednocześnie pozwoli na skuteczniejsze weryfikowanie statusu materialnego obywateli. Kontrola dużych transakcji konsumenckich, a za takie można uznać te powyżej 20 000 złotych pozwoli stwierdzić, kto i jakimi środkami dysponuje i obraca. To zaś pozwoli na sprawdzenie ich źródła.

 

Limit transakcji gotówkowych dla przedsiębiorstw

Limit transakcji gotówkowych dla przedsiębiorstw wprowadzony został już wcześniej, wraz z wdrożeniem białej listy podatników. Zgodnie z tymi regulacjami, kwoty do 15 000 złotych mogły być regulowane poprzez bezpośrednie przekazanie gotówki przez jednego przedsiębiorcę do drugiego.

 

W ramach Polskiego Ładu ta kwota ulega zmianie. Limit transakcji gotówkowych prowadzonych między dwoma przedsiębiorstwami został ustalony na poziomie 8000 złotych i jest to kwota, powyżej której płatności należy dokonać na konto z białej listy podatników. W przeciwnym razie przedsiębiorcy grożą ponownie sankcje podatkowe.

 

Nowelizacja zmian

Zmiany w zakresie limitu transakcji gotówkowych miały wejść w życie już od pierwszego stycznia 2022 roku. Okazało się jednak, że kolejne reformy i nowelizacji kolejnych ustaw wprowadziły pewne utrudnienia. Mowa tu między innymi o nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

 

W związku z tym rządzący planują przesunięcie wejścia w życie zmian związanych z limitem transakcji gotówkowych na rok 2023. Oznacza to, że jeszcze rok transakcje między konsumentami a przedsiębiorcami będą mogły odbywać się bez limitu, natomiast te między przedsiębiorcami utrzymają się na obecnym poziomie 15 000 złotych.

 

Ustawy znajdują się obecnie w Senacie i tam są procedowane. Dopiero zakończenie procesu legislacyjnego pokaże jednoznacznie, jaki termin ostatecznie został wskazany na wejście w życie zmian i nowelizacji.

 

Dla wielu zmiana ta nie będzie znacząca. Przyzwyczailiśmy się bowiem do prowadzenia transakcji bezgotówkowych. Bankowość internetowa uniezależniła obywateli od banku jako instytucji i przelewy można robić samodzielnie. Dlatego też nie będzie to dużą zmianą. Są jednak osoby, które widzą we wdrożonych zmianach formę kontrolowania finansów nie tylko przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych, konsumentów, co może budzić uzasadnione niepokoje.

 

Ingerencja państwa w transakcje prywatne budzi nie tylko obawy, ale również sprzeciw. Czas pokaże jednakże, jakie to będzie miało skutki w wymiarze nie tylko pojedynczego konsumenta, ale społeczeństwa jako całości.


Zespół Ekspertów ING Księgowość