Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Limit przychodów w działalności nierejestrowanej

2022-01-24

W ostatnim czasie ustawodawca wprowadził nowe rozwiązanie, które ma służyć wsparciu początkujących przedsiębiorców. Jest to instytucja działalności nierejestrowanej. Na jej podstawie można wystawiać faktury za świadczone usługi i nawiązywać legalne współprace bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej, a tym samym bez konieczności podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Celem wdrożenia działalności nierejestrowanej było danie szansy osobom, które chcą rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ale nie są pewne czy sobie poradzą oraz, jak rynek zareaguje na ich pomysł.

Instytucja działalności nierejestrowanej pozwala na nawiązanie relacji biznesowych, prowadzenie sprzedaży towarów oraz świadczenia usług oraz rozliczania tego za pośrednictwem faktur. To dobra okazja, by zweryfikować zarówno swój pomysł na biznes jak i swoje zdolności w charakterze przedsiębiorcy.

Dla uporządkowania tego rozwiązania ustawodawca określił jednak pewne limity, do których można taką działalność prowadzić. Chodzi dokładnie o limity przychodów. Jeżeli przedsiębiorca tych limitów nie przekracza, wówczas może swoją działalność nierejestrowaną prowadzić dalej. W momencie ich przekroczenia ma jednak obowiązek dokonania rejestracji i dopełnienia wszystkich związanych z nią formalności.

 

Limity w działalności nierejestrowanej

Z uwagi na różnorodność prowadzonych przedsięwzięć ustawodawca nie ustalił limitów w zakresie liczby obsługiwanych klientów czy wystawionych faktur, a w zakresie generowanego z działalności przychodu.

Działalność nierejestrowana przeznaczona jest dla osób fizycznych, które w okresie 60 poprzedzających jej rozpoczęcie miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej. Może być utrzymywana tak długo, jak długo przychód nie przekroczy 50% minimalnej kwoty wynagrodzenia w ciągu miesiąca.

Mowa oczywiście o kwotach brutto. Obecnie najniższa krajowa pensja to 2800 brutto, oznacza to, że na działalności nierejestrowanej przychód nie może przekroczyć 1400 złotych.

 

Limit w działalności nierejestrowanej w 2022 roku

Rząd zapowiedział rok roczne wdrażanie podwyżki w zakresie minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w kraju. Oznacza to, że osoby, których pensja to płaca minimalna, rok rocznie powinny otrzymać podwyżkę. Na rok 2022 zaplanowano więc wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 3010 zł brutto.

Jednocześnie oznacza to, że rośnie limit w działalności nierejestrowanej, który jest bezpośrednio uzależniony od płacy minimalnej. Ustawodawca bowiem w swoich regulacjach nie przyjął konkretnej kwoty limitu, a ustalił ją na poziomie 50% minimalnej pensji.

 

Zgodnie z tym zapisem w roku 2022 limit dla działalności nierejestrowanej powinien zamknąć się na poziomie 1505 złotych przychodu.

Kwota, mimo podwyżki, nie jest duża i raczej nie wystarczy na rozwijanie i prowadzenie rentownej działalności. Istnieje więc duża szansa, że po kilku miesiącach jej prowadzenia ta kwota zostanie przekroczona.

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma siedem dni, od momentu przekroczenia limitu, na zarejestrowanie swojej działalności w urzędzie lub za pośrednictwem portalu CEIDG oraz zgłoszenie się do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Rozwiązanie, jakim jest działalność nierejestrowana ma w sobie duży potencjał i może się okazać korzystne z punktu widzenia osób zaczynających w biznesie. Wydaje się jednak, że przyjęty limit jest na tyle mały, że nie pozwala na realne przetestowanie swojego pomysłu i jego zweryfikowanie na rynku.


Zespół Ekspertów ING Księgowość