Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Kolejne zmiany podatkowe w PIT

2022-05-25

Od chwili, gdy Polski Ład wszedł w życie, cały czas prowadzone są nad nim różnorodne prace i zmiany. Okazało się bowiem, że pakiet wdrożonych rozwiązań nie był dopracowany, a w dużym stopniu również nie był zrozumiały, co przełożyło się na liczne problemy w obliczeniach zaliczek na podatek czy pensji dla pracowników. Tak wiele komplikacji zaowocowało podjęciem kolejnych prac nad usprawnieniem i poprawieniem wprowadzonych zmian.

Ekonomiści wielokrotnie podkreślali, że cały system wymaga poprawy, ponieważ jest niezrozumiały i zbyt skomplikowany. Sugerowali, by z zaproponowanych zmian pozostawić nowe progi podatkowe w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych (drugi próg zaczynający się po przekroczeniu 120 000 zł rocznego dochodu) oraz nową kwotę wolną od podatku.

Te dwie zmiany okazały się bowiem korzystne dla podatników, są zrozumiałe i łatwo je wdrożyć. Pozostałe natomiast powinny zostać dopracowane, przeanalizowane i poprawione, a dopiero po takiej modyfikacji stopniowo wdrożone. Na pewno jednak nie od tego roku (2022), a ewentualnie dopiero od przyszłych lat.

Pod wpływem nacisków społecznych, opinii publicznej i specjalistów, zostały wprowadzone pewne zmiany w obrębie Polskiego Ładu, które mają być gestem w kierunku podatników i formą uporządkowania wprowadzonego chaosu.

Jedna ze zmian dotyczy ulgi dla klasy średniej – budzącej dotychczas ogromne kontrowersje, opodatkowania podatników rozliczających się na zasadach ogólnych oraz podatników, którzy rozliczają się podatkiem liniowym i za pomocą ryczałtu.

Jak te zmiany się kształtują?

Ulga dla klasy średniej
Wyliczenie ulgi dla klasy średniej okazało się zadaniem niezwykle skomplikowanym i złożonym. Wielu księgowych miało problemy z określeniem prawidłowych wartości, a interpretacje urzędów skarbowych nie były jednoznaczne.

To doprowadziło do sytuacji, w której konieczne okazało się prowadzenie podwójnych rozliczeń, co w efekcie przełożyło się na więcej pracy, wielokrotnie niepotrzebnej.

W związku z licznymi słowami krytyki wobec tego rozwiązania (ulga dla klasy średniej), na podstawie nowych dokumentów legislacyjnych, została ona zlikwidowana. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników nie będą już musieli głowić się z przeprowadzeniem prawidłowych rozliczeń.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych
Podatnicy, którzy rozliczają się w oparciu o skalę podatkową (czyli na zasadach ogólnych) zyskali przede wszystkim możliwość odprowadzania nieco mniejszego podatku dochodowego. Dotychczas stawka podatku w pierwszym progu wynosiła 17%. Po zmianach ta wartość ma się kształtować na poziomie 12%, co przełoży się na pozostawienie większej ilości pieniędzy w portfelach podatników.

Możliwość odprowadzenia podatku na poziomie 12% a nie 17% sprawi, że podatnicy otrzymają nieco wyższe pensje pomimo utrzymania się poziomu wynagrodzenia brutto.

Podatek liniowy i ryczałt
Te dwie formy opodatkowania również doczekały się pewnych modyfikacji. Chodzi przede wszystkim o możliwość odliczenia składki zdrowotnej. W przypadku podatku liniowego podatnicy zyskali możliwość odliczenia do 8700 zł składki zdrowotnej rocznie, jako koszt podatkowy, a tym samym mogą zmniejszyć wartość odprowadzonego podatku.

Natomiast w przypadku podatników, którzy rozliczają się ryczałtem ustawodawca dał możliwość odprowadzenia 50% składki zdrowotnej od uzyskanego przychodu rocznego. To kolejny sposób na obniżenie wartości odprowadzonego podatku oraz na pozostawienie podatnikom nieco więcej pieniędzy w ich portfelach.


Jak widać wprowadzone zmiany mają nie tylko uporządkować powstały po zmianach chaos, ale również pozostawić w kieszeniach podatników nieco więcej pieniędzy, co w obliczu szalejącej inflacji ma ogromne znaczenie i pozwoli podatnikom nieco lepiej poradzić sobie z codziennymi wydatkami. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku, a to powoduje, że bieżący rok pod względem rozliczeń podatkowych nie będzie łatwy.


Zespół Ekspertów ING Księgowość