Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Drugi próg podatkowy w Polskim Ładzie

2022-02-09

Wdrożenie Polskiego Ładu pociągnęło za sobą szereg różnorodnych zmian w zakresie prawa gospodarczego. Jedną z nich były modyfikacje w obszarze prawa podatkowego. Wprowadzono nową kwotę wolną od podatku oraz zmieniono progi podatkowe w systemie opodatkowania opartym na skali podatkowej. Jak dotychczas kształtował się drugi próg i jak został zmieniony? Oto najważniejsze informacje.

 

Skala podatkowa

Jedną z form opodatkowania polskich podatników jest skala podatkowa. To rozwiązanie polega na tym, że podatnicy odprowadzają stawkę 17% podatku do pewnej kwoty, a wszystkie dochody powyżej tej wartości opodatkowane są zgodnie z drugim progiem, czyli stawką 32%.

 

Skala podatkowa pozwala skorzystać z kwoty wolnej od podatku oraz wszelkich, przysługujących podatnikowi ulg (internetowej, na dziecko itp.).

 

To rozwiązanie pozwala również na odliczanie kosztów uzyskania przychodu w przypadku przedsiębiorców. Dla wielu jest to więc rozwiązanie niezwykle korzystne, które pozwala nie tylko na uzyskanie zwrotu podatku w rozliczeniu rocznym, ale również na obniżenie jego podstawy, a tym samym obniżenie samego zobowiązania.

 

Progi podatkowe w skali podatkowej

Skala podatkowa, jak już wspomniano, przewiduje progi podatkowe. Oznacza to, że wszyscy podatnicy odprowadzają podatek w wysokości 17% od dochodów do pewnej wartości. Po jej przekroczeniu podatek wynosi 32%, a ci, którzy zarabiają najwięcej muszą dodatkowo odprowadzić 4% tak zwanej daniny solidarnościowej.

 

Jak zatem kształtowały się te progi wcześniej i jak kształtują się obecnie?

 

Jeszcze w ubiegłym, 2021, roku pierwszy próg podatkowy zamykał się na kwocie 85 528 złotych, co oznaczało, że wszyscy, którzy przekroczyli tę kwotę w skali roku, wchodzili na drugi próg podatkowy i musieli płacić wyższe podatki.

 

Od bieżącego, 2022 roku, pierwszy próg podatkowy zamyka się na kwocie 120 tysięcy złotych, co jest różnicą o blisko 35 000 złotych. Miesięcznie daje to kwotę niemalże 3000 złotych dochodu różnicy.

Obecnie wprowadzono też jeszcze jedną modyfikację. Jest to danina solidarnościowa odprowadzana w wysokości 4% od wszystkich uzyskanych dochodów powyżej 1 000 000 zł rocznie. Jeżeli więc podatnik zarabia 1 200 000 złotych rocznie, to:

 

  • od kwoty 120 000 zł odprowadzi podatek w wysokości 17%
  • od pozostałej kwoty aż do 1 000 000 zapłaci podatek w wysokości 32%
  • a za pozostałe 200 000 będzie zobowiązany odprowadzić 4% daniny solidarnościowej.

 

Zmiana w obszarze drugiego progu podatkowego jest korzystna z pewnością dla tych osób, które dotychczas zarabiały do 120 000 złotych, przez co wchodziły już na drugi próg i musiały odprowadzać wyższe podatki. W obecnej sytuacji, pozostaną na progu pierwszym, będą mogły skorzystać z wszelkich ulg i odliczeń, kwoty wolnej od podatku oraz niższej stawki podatkowej.


Zespół Ekspertów ING Księgowość

Najczęściej używane tagi

Zobacz więcej Pokaż mniej