Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zakaz konkurencji a odszkodowanie po ustaniu stosunku pracy

2021-12-06

W niektórych branżach pracownicy, by poprawnie i efektywnie wykonywać swoją pracę mają dostęp do informacji poufnych lub wrażliwych, których ujawnienie mogłoby zaszkodzić danej firmie, szczególnie gdyby dotarła do nich konkurencja. Z uwagi na taką sytuację, pracownicy ci są proszeni o podpisanie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.

Wielokrotnie utajenie informacji jest na tyle istotne, że firmy decydują się na przedłużenie zakazu konkurencji poza okres zatrudnienia. Oznacza to, że przez kilka miesięcy (3/6/12) po zakończeniu stosunku pracy, pracownik nadal nie może podejmować pracy ani prowadzić działalności w branży dotychczasowego pracodawcy. To bardzo poważne ograniczenie, stąd często wypłacane jest za ten okres odszkodowanie pracownikom. Kiedy takie odszkodowanie przysługuje i kto może je negocjować? Oto najważniejsze informacje.

 

Zakaz konkurencji w świetle przepisów prawa

Zakaz konkurencji został opisany w Kodeksie Pracy w artykule 101. Paragraf pierwszy mówi o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. Zgodnie z zawartymi tam informacjami pracownikowi nie wolno podejmować pracy na rzecz konkurencyjnego podmiotu w okresie trwania stosunku pracy. Wspomniany pracownik nie może nie tylko nawiązać drugiego stosunku pracy, ale też świadczyć usług konkurencyjnym podmiotom na podstawie innych umów, również cywilno – prawnych. Naturalnie zapis o zakazie konkurencji musi się znaleźć w treści umowy zawieranej z pracownikiem. Może też stanowić odrębną umowę, która jest uzupełnieniem umowy o pracę. Zakaz konkurencji nie może być narzucony pracownikowi w sposób domniemany czy dorozumiany.

 

Jest to jednoznaczne wskazanie zakresu zakazu konkurencji. Dalej mowa jest o jego złamaniu. Jeżeli pracownik zdecyduje się na podjęcie pracy lub świadczenie usług dla konkurencyjnego podmiotu, a jego pierwotny pracodawca poniesie z tego tytułu szkodę, wówczas ów pracodawca ma prawo i podstawę do ubiegania się o odszkodowanie od pracownika. Zasady naliczania odszkodowania zostały również doprecyzowane w Kodeksie Pracy.

 

Artykuł 101. Kodeksu Pracy mówi również o zakazie konkurencji, który pracownik musi respektować po zakończeniu stosunku pracy. Zgodnie z zawartymi tam zapisami, jeżeli pracownik ma dostęp do informacji szczególnie wrażliwych, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, może zawrzeć w umowie zapis o zakazie konkurencji również po zakończeniu stosunku pracy z pracownikiem. Konieczne jest jednak określenie w umowie, jak długo po ustaniu stosunku pracy pracownik zobowiązany jest do respektowania zakazu konkurencji i jaka będzie wysokość odszkodowania należnego pracownikowi za zgodę na zakaz.

 

Paragraf drugi tego artykułu zwalnia pracownika z obowiązku respektowania zakazu konkurencji, jeżeli faktycznie wygasają realne podstawy do jego nałożenia (pracodawca nie korzysta już z informacji, którymi dysponuje pracownik lub całkowicie zmienił proces technologiczny znany pracownikowi itp.) oraz, gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania pracownikowi.

 

Istotną informacją jest również to, że odszkodowanie wypłacane pracownikowi nie może być niższe, niż 25% pensji otrzymanej przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez ten sam okres, na jaki został nałożony zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Co to oznacza? Jeżeli pracodawca nałożył sześciomiesięczny zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, wówczas musi wypłacić odszkodowanie w wysokości co najmniej 25% sześciomiesięcznej pensji pracownika. Przepisy pozwalają na wypłacanie odszkodowania w miesięcznych ratach.

 

W umowie o zakazie konkurencji warto również zawrzeć informację na temat danych objętych ochroną. Jest to istotne dla zabezpieczenia interesów obydwu stron.


Zespół Ekspertów ING Księgowość