Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Urlop wypoczynkowy a umowa zlecenie

2022-07-27

Umowa zlecenie jest jedną z form zatrudnienia pracowników. W ramach tej umowy, pracownik zobowiązuje się wykonać określoną pracę na rzecz zleceniodawcy, ale nie obowiązują go te same zasady, które dotyczą umowy o pracę. Nie musi realizować zlecenia pod kierownictwem pracodawcy. Nie zawsze też musi wykonywać pracę w miejscu przez pracodawcę wskazanym. Kolejną różnicą jest wymiar czasu pracy. W przypadku umowy zlecenia nie jest on stały, tak jak przy umowie o pracę. Taka relacja cechuje się znacznie większą swobodą. Wiążą się z tym również inne szczególne regulacje.

 

Umowa zlecenie – kwestie formalne

Umowa zlecenie nie może stanowić zastępstwa czy zamiennika umowy o pracę. Nie można więc w jej treści określić wymiaru czasu pracy, pory i miejsca jej wykonywania . Jej cechą charakterystyczną jest swoboda realizowania zlecenia i tę swobodę należy utrzymać.

 

Umowę zlecenie formułuje się pisemnie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. W treści umowy zlecenie należy zawrzeć wszystkie najważniejsze prawa i obowiązki stron, sposób rozliczenia oraz kilka innych szczegółów. Wśród nich znajdują się:

 

  • opis czynności, których wykonania podejmuje się zleceniobiorca;
  • termin wykonania zlecenia;
  • wysokość wynagrodzenia;
  • termin wypłaty wynagrodzenia;
  • w jaki sposób wygląda przygotowanie do wykonania zlecenia (o ile jest konieczne);
  • zakres odpowiedzialności zleceniobiorcy;
  • ewentualne dodatkowe ustalenia.

 

Należy również dodać, że relacja oparta na umowie zlecenie nie podlega regulacjom Kodeksu Pracy, a co za tym idzie, zleceniobiorcy nie przysługują te same uprawnienia, które przysługują pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

 

Urlop wypoczynkowy – podstawa prawna i kwestie formalne

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem, które przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Jego wymiar jest zależny od ogólnego stażu zatrudnienia. Osoby, których łączne zatrudnienie jest krótsze niż 10 lat mogą skorzystać z 20 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego, a osoby powyżej tego stażu mają 26 dni urlopu wypoczynkowego.

 

Urlop naliczany jest po każdym przepracowanym miesiącu. Jeżeli więc pracownik przepracuje u pracodawcy dwa miesiące, to przysługują mu 4 dni urlopu wypoczynkowego.

 

Warto jednak wiedzieć, że zagadnienie urlopu wypoczynkowego wiąże się bezpośrednio z umową o pracę, więc nie jest uwzględniane w umowie zlecenie. W przypadku pracy na umowę zlecenie, urlop wypoczynkowy nie obowiązuje zleceniobiorcy.

 

Urlop wypoczynkowy musi zachować ciągłość (trwać nieprzerwanie), choć nie trzeba od razu skorzystać ze wszystkich wolnych dni. Można zawnioskować o pięć dni urlopu wypoczynkowego, co razem z weekendem da 7 – 9 wolnych dni. Okres urlopu wypoczynkowego nie może być przerwany wykonywaniem pracy, ani wezwaniem na stanowisko. Kodeks wskazuje sytuacje wyjątkowe, które pozwalają na przerwanie pracownikowi urlopu. Są to jednak naprawdę ekstremalne zdarzenia.

 

Co również ważne, choć urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracowniczym, to pracodawca ma obowiązek przyznać wolne dni pracownikowi raz na dwanaście miesięcy. Za niewykorzystanie przez pracownika urlopu wypoczynkowego, pracodawca może ponieść karę.

 

Pracodawca może więc „wysłać” pracownika na urlop przymusowy, jeżeli dany pracownik ma na „swoim koncie” urlop z minionego roku, tak zwany zaległy urlop wypoczynkowy.

 

Urlop wypoczynkowy a umowa zlecenie – jak liczyć?

Zgodnie z przepisami i wynikającą z nich praktyką opisaną powyżej, w umowie zlecenie nie może się znaleźć zapis o urlopie wypoczynkowym. Swoboda zawierania umów pozwala jednak na zamieszczenie w umowie zlecenia zapisu o dniach wolnych od wykonywania zlecenia, których wykorzystanie nie wpływa na obniżenie wynagrodzenia zleceniobiorcy.

 

W praktyce oznacza to uwzględnienie urlopu wypoczynkowego, ale bez stosowania tej nazwy, która zarezerwowana jest wyłącznie dla umowy o pracę.

 

Jeżeli strony zdecydują się na wprowadzenie takiego zapisu, należy pamiętać, by dokładnie i szczegółowo go doprecyzować. Ile dni urlopowych przysługuje zleceniobiorcy, czy są one stuprocentowo płatne i jak zostaną rozliczone i zarejestrowane.

 

Na koniec, należy pamiętać, że zleceniobiorcy przysługują wyłącznie takie uprawnienia, jakie zostaną opisane w umowie zlecenie, dlatego warto ją bardzo szczegółowo sformułować.


Zespół Ekspertów ING Księgowość