Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Opieka nad chorym dzieckiem przez osobę zatrudnioną

2021-03-25

Rodzice, którzy są aktywni zawodowo muszą znaleźć opiekę dla swoich małoletnich dzieci. Zwykle jest to żłobek, potem przedszkole i szkoła. Od ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, zgodnie z przepisami prawa,  ma ono prawo przebywać samo w domu. Całodobowa opieka nad dzieckiem nie jest już wówczas wymagana prawem od rodzica. Siedmiolatek jest jednak na tyle mały, że pozostawienie go na osiem czy więcej godzin samotnie w domu może rodzić u rodziców poważny lęk i obawy. Szczególnie nie powinno się zostawiać w domu samego dziecka, gdy jest ono chore. Nawet drobne przeziębienie może się bowiem skończyć tragedią.

 

W takiej sytuacji pracujący rodzic ma prawo skorzystać z przysługującej mu opieki nad dzieckiem. To dni wolne, w których nieobecność w pracy usprawiedliwiona jest zwolnieniem lekarskim „na dziecko”. Rodzic nie jest chory, więc to nie jest jego zwolnienie. Chore jest dziecko, które wymaga wówczas rodzicielskiej opieki.

 

Ile dni można przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem? Jak ta nieobecność jest traktowana przez pracodawców? Jakie wynagrodzenie przysługuje za ten czas pracownikowi i kto jest zobowiązany do jego wypłacenia? Oto najważniejsze informacje.

 

Kto może otrzymać prawo do opieki nad chorym dzieckiem?

Prawo do opieki nad chorym dzieckiem przysługuje obojgu rodzicom – zarówno ojcu, jak i matce. Opiekę otrzyma jednak ten rodzic, który złoży odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy.

 

W rodzinach, w których inni domownicy, z którymi mieszka osoba zatrudniona mogą zaopiekować się dzieckiem, prawo do otrzymania zasiłku nie przysługuje. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chore dziecko ma mniej niż dwa lata.

 

Matka na wychowaczym/macierzyńskim a opieka nad dzieckiem

Fakt, że matka przebywa obecnie na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim nie skutkuje utratą przez ojca prawa do opiekowania się małoletnim chorym dzieckiem, które ma mniej niż 2 lata.

 

Bezrobotny rodzic a opieka nad dzieckiem i zasiłek opiekuńczy dla drugiego

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja, gdy jeden z rodziców jest bezrobotny i jako taki zarejestrowany w urzędzie pracy. Wówczas, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest domownikiem, który może się zająć chorym dzieckiem. W takiej sytuacji przysługują mu dni wolne, ale są one niepłatne. Jest to wyłącznie usprawiedliwiona absencja w pracy bez prawa do wynagrodzenia. Wynagrodzenie można wypłacić pracownikowi (w postaci zasiłku) wyłącznie za ten dzień jego nieobecności, gdy bezrobotny rodzic ma wyznaczoną obowiązkową wizytę w urzędzie pracy. Naturalnie, dzieje się tak wówczas, gdy wspomniana wizyta w urzędzie przypada na okres zwolnienia lekarskiego dziecka.

 

Kiedy wypłacany jest zasiłek opiekuńczy?

W momencie, gdy jeden z rodziców wnioskuje o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem i otrzymuje pozytywną decyzję, nie musi czekać na wypłatę zasiłku. Jest on wypłacany automatycznie za cały okres opieki. Warto dodać, że pracodawca nie bierze udziału w wypłacaniu zasiłku opiekuńczego. Ten obowiązek w całości spoczywa na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Jak widać, zasiłek opiekuńczy jest konstrukcją dość skomplikowaną i uzależniony jest od wielu czynników. Przysługuje obojgu rodzicom, ale wyłącznie wówczas, gdy oboje są zatrudnieni lub jedno z nich przebywa na urlopie wychowawczym/macierzyńskim a drugie aktywnie wykonuje pracę zarobkową. W przypadku, gdy jeden z rodziców jest bezrobotny, wówczas zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, bo bezrobotny rodzic może sprawować opiekę nad chorym dzieckiem.

 

Ciekawostką w zakresie zasiłku opiekuńczego jest to, że pracownik może zawnioskować o takie wsparcie w momencie, gdy jego żona jest w ciąży i wymaga opieki (ciąża zagrożona lub szczególnie trudna). W takiej sytuacji może poprosić lekarza prowadzącego o wystawienie stosownego zwolnienia, które składa u swojego pracodawcy.


Zespół Ekspertów ING Księgowość