Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Okres wypowiedzenia – ustalenie początku i zakończenia, a także długości

2023-09-20

Okres wypowiedzenia to czas pomiędzy dniem złożenia przez jedną ze stron wypowiedzenia a dniem samego rozwiązania umowy. Jego długość zależy m.in. od okresu zatrudnienia danego pracownika oraz rodzaju umowy. W jaki sposób zatem ustalić czas trwania, początek oraz zakończenie okresu wypowiedzenia?

 

Umowa o pracę na czas określony i nieokreślony a okres wypowiedzenia

Zarówno w przypadku umowy o pracę na czas określony, jak i umowy na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia zależy od czasu zatrudnienia w danym miejscu pracy. Co istotne, wlicza się do niego łączny okres pracy u danego pracodawcy – przerwy pomiędzy kolejnymi umowami o pracę nie mają wpływu na jego długość. Jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku, wynosi on 2 tygodnie, z kolei w przypadku zatrudnienia trwającego co najmniej pół roku – miesiąc. Jeżeli zatrudnienie pracownika u danego pracodawcy trwało co najmniej 3 lata, okres wypowiedzenia wynosi natomiast 3 miesiące.

 

Umowa na okres próbny a okres wypowiedzenia

W przypadku umów na okres próbny długość okresu wypowiedzenia jest inna niż w przypadku tych podpisanych na czas określony lub nieokreślony. Jeżeli umowa została zawarta na krócej niż 2 tygodnie, trwa on 3 dni robocze. Umowa zawarta na minimum 2 tygodnie wiąże się
z tygodniowym okresem wypowiedzenia, z kolei jeśli zawarto ją na 3 miesiące, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

 

Długość okresu wypowiedzenia w miesiącach – początek i koniec

Za dzień rozpoczęcia okresu wypowiedzenia uznaje się pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca po miesiącu, w którym została wypowiedziana umowa. Jest to więc równoznaczne z tym, że jego zakończenie to ostatni dzień miesiąca. Okres wypowiedzenia zawsze trwa pełne miesiące – bez względu na to, ile mają one akurat dni.

 

Rozpoczęcie i zakończenie okresu wypowiedzenia w tygodniach

W przypadku okresu wypowiedzenia wynoszącego tydzień lub dwa chwilą jego rozpoczęcia jest pierwsza niedziela po dniu, w którym złożono wypowiedzenie. Z racji, że tydzień rozumiany jest jako 7 dni, zakończenie okresu wypowiedzenia przypada wówczas na sobotę – po tygodniu bądź dwóch.

 

Długość okresu wypowiedzenia w dniach

Jeżeli okres wypowiedzenia liczony jest w dniach – czyli w przypadku umowy na okres próbny zawartej na mniej niż 2 tygodnie – jego pierwszym dniem jest dzień roboczy następujący po dniu, w którym strona otrzymała wypowiedzenie. Warto wiedzieć, że może to być każdy dzień oprócz niedzieli oraz świąt – również ten wolny od pracy, np. sobota.

Kiedy nie ma obowiązku zachowania okresu wypowiedzenia?

Istnieją sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku zachowywania okresu wypowiedzenia. Mowa o zwolnieniu dyscyplinarnym wynikającym m.in. z winy pracownika – np. ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, popełnienia przestępstwa w trakcie trwania umowy czy utraty uprawnień niezbędnych do realizacji zadań na danym stanowisku. Co więcej, umowę można rozwiązać bez wypowiedzenia w przypadku długiej niezdolności do pracy wynikającej z choroby. Jeśli pracownik jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków dłużej niż 3 miesiące, w przypadku zatrudnienia krócej niż pół roku pracodawca może zrezygnować z okresu wypowiedzenia. Podobne prawo przysługuje mu w przypadku osoby zatrudnionej co najmniej pół roku, której okres niezdolności do pracy jest dłuższy niż łączy okres pobierania wynagrodzenia, zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego w ciągu pierwszych 3 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach umowę może rozwiązać bez wypowiedzenia także pracownik – np. jeśli lekarz wyda orzeczenie o negatywnym wpływie wykonywanej pracy na zdrowie zatrudnionego, a pracodawca nie przeniesie pracownika do innej pracy w ustalonym terminie.


Zespół Ekspertów ING Księgowość