Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Kwarantanna - kto informuje pracodawcę?

2021-03-23

Obecna sytuacja światowa i ciągle aktualny stan pandemiczny powodują, że pracownicy często wysyłani są na kwarantannę – z różnych przyczyn. Kwarantanna wiąże się z nieobecnością w pracy, która musi zostać usprawiedliwiona. Jakie obowiązki spoczywają na pracowniku, który został objęty kwarantanną, jak zweryfikować izolację i jakie formalności są konieczne, by nieobecność pracownika była usprawiedliwiona?

 

Kwarantanna

Jeszcze do niedawna pracownicy mogli być wysłani przez sanepid na kwarantannę z trzech powodów: choroby, dzielenia domu z osobą chorą lub kontaktu z chorym.

 

Obecnie, od 11 lutego, rząd zrezygnował z kwarantanny z kontaktu. Oznacza to, że jeżeli pracownik w pracy będzie miał kontakt z osobą chorą na koronawirusa, to nie zostanie wysłany na kwarantannę.

 

Nadal jednak obowiązuje izolacja spowodowana przechodzeniem choroby oraz zamieszkiwaniem z chorym w jednym domu lub mieszkaniu.

 

Skierowanie na kwarantannę

Skierowanie na kwarantannę lub izolację odbywa się z ramienia sanepidu. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, pracownicy sanepidu kontaktują się telefonicznie z chorym i informują o dacie rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny.

 

W tym okresie pracownik nie może opuszczać zadeklarowanego miejsca pobytu. Nie wolno mu wynosić śmieci, robić zakupów, chodzić do lekarza czy apteki ani wyprowadzać na spacer zwierząt domowych.

 

Jest zobowiązany do bezwzględnego pozostawania w domu.

 

Zaraz po otrzymaniu informacji z sanepidu, pracownik jest zobowiązany do powiadomienia o swojej kwarantannie pracodawcę. Ten może zweryfikować przekazane przez pracownika informacje w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

 

Po zakończeniu kwarantanny i powrocie do pracy, pracownik powinien w ciągu trzech dni roboczych przedłożyć swojemu pracodawcy imienne oświadczenie o odbyciu przez niego kwarantanny. W treści oświadczenia powinny się znaleźć następujące dane:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • PESEL pracownika;
  • data rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny.

 

Oświadczenie powinno być własnoręcznie podpisane przez składającego je pracownika.

 

Jeżeli pracodawca ma jakieś wątpliwości co do złożonego oświadczenia może zwrócić się do sanepidu o weryfikację zawartych danych. Naturalnie, we wniosku złożonym do sanepidu musi się znaleźć uzasadnienie dla tej weryfikacji.

 

Czy Sanepid lub ZUS informują pracodawcę?

Warto wiedzieć, że ani sanepid ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie informują pracodawcy o fakcie zakażenia koronawirusem przez pracownika. Jedyna informacja jaka przekazywana jest do zakładu pracy to taka, że dany pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim.

 

Powiadomienie przełożonego jest natomiast obowiązkiem pracownika i powinien to zrobić w sposób bezpieczny i skuteczny. Może więc udzielić tych informacji telefonicznie lub mailowo. To, czy pracodawca powiadomi pozostałych współpracowników jest obecnie kwestią sporną.

 

Z jednej strony bowiem powinni być poinformowani o ekspozycji na wirusa. Z drugiej jednak strony przepisy, które regulują udzielanie informacji o stanie zdrowia nadal pozostają w mocy. W myśl tych przepisów o stanie zdrowia osoby chorej mogą być poinformowani członkowie najbliższej rodziny: rodzice, dzieci, małżonkowie oraz osoby upoważnione do otrzymywania takich informacji przez chorego.

 

Oznacza to, że pracodawca, mimo posiadanej wiedzy, powinien zachować ją dla siebie i nie informować o fakcie zakażenia pozostałych współpracowników.


Zespół Ekspertów ING Księgowość