Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Integracja kas z terminalami – informacje ogólne

2022-08-31

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy, którzy rejestrują transakcje sprzedaży za pomocą kas fiskalnych mają obowiązek zintegrować te urządzenia z terminalami płatniczymi. Obowiązek wszedł w życie z dniem 1 lipca 2022 roku. Trwają obecnie prace legislacyjne nad przesunięciem tego terminu na rok 2025, ale nie weszły jeszcze w życie. W związku z tym wiążącym przedsiębiorców terminem jest pierwszy lipca 2022 roku.

 

Rodzaje kas rejestrujących

Ustawodawca wyróżnił dwa rodzaje kas rejestrujących ze względu na ich specyfikację technologiczną. Pierwszy rodzaj to kasy autonomiczne. Zawierają wbudowaną bazę danych o towarach i usługach, którą można zmieniać, rozbudowywać i uzupełniać. Nie potrzeba do jej obsługi żadnego programu aplikacyjnego.

 

Drugi rodzaj kas to drukarki fiskalne. Są to kasy sterowane przez interfejs komunikacyjny za pomocą programu aplikacyjnego.

 

Integracja terminala z kasą fiskalną

Przepisy ustawy Prawo Przedsiębiorców jednoznacznie nakazują przedsiębiorcy udostępnienie klientowi możliwości dokonania opłaty za towary lub usługi za pomocą różnorodnych instrumentów płatniczych, w tym również kart płatniczych.

 

Wyjątkiem są tu przedsiębiorcy, którzy korzystają z przedmiotowego lub podmiotowego zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. W ich przypadku nie ma obowiązku udostępnienia możliwości dokonywania opłaty za pomocą kart płatniczych.

 

Pozostali przedsiębiorcy, którzy wdrożyli kasę lub kasy fiskalne muszą również umożliwić dokonanie opłaty za pomocą karty płatniczej.

 

Kasy rejestrujące, które dają możliwość połączenia i przesyłania informacji do bazy danych Centralnego Repozytorium Kas muszą dawać również możliwość połączenia z terminalami płatniczymi, jak wynika z art 19a ust. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców.

 

Kasy online a kasy tradycyjne

Oczywiście możliwość połączenia kasy fiskalnej z terminalem i obowiązek przeprowadzenia takiej integracji dotyczy wyłącznie kas online i wirtualnych. Czym różnią się one od kas tradycyjnych?

 

Kasy wirtualne lub online to takie, które zapewniają prawidłowe ewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas.

 

Pamięć fiskalna takiej kasy online musi posiadać unikatowy numer, który nadawany jest przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

 

Kasy, które spełniają powyższe wymagania, czyli są kasami online lub wirtualnymi muszą być zintegrowane z terminalami płatniczymi.

 

W przypadku kas tradycyjnych, czyli takich, które kopie zapisują w formie papierowej lub elektronicznej, ale nie spełniają pozostałych warunków, nie ma obowiązku łączenia ich z terminalami płatniczymi.

 

Co ciekawe, kasy typu drukarki fiskalne online również zostały wyłączone z tego obowiązku dlatego, że nie posiadają odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego, który pozwoliłby na połączenie ich z terminalem płatniczym.

 

Podsumowując powyższe zagadnienia, należy powiedzieć, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy rejestrują sprzedaż za pośrednictwem kas fiskalnych od pierwszego stycznia 2022 są zobowiązani udostępnić swoim klientom możliwość realizowania płatności za pośrednictwem terminala płatniczego przy użyciu odpowiednich instrumentów płatniczych.

 

Natomiast spośród nich, ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z tradycyjnych kas fiskalnych i drukarek fiskalnych online są zwolnieni z obowiązku zintegrowania kasy lub drukarki z terminalem. Pozostali, którzy korzystają z kas fiskalnych online lub wirtualnych od pierwszego lipca muszą zintegrować swoje kasy z terminalami płatniczymi.


Zespół Ekspertów ING Księgowość