Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Działalność sezonowa - JDG, czy działalność nierejestrowana?

2022-08-03

Okres wakacyjny to czas, w którym swoją aktywność rozpoczyna wiele działalności sezonowych. Są to sklepiki z pamiątkami w miejscowościach turystycznych, lodziarnie, bary szybkiej obsługi czy też przedsiębiorstwa rozrywkowe. W związku z tym, że jest to sezonowa działalność gospodarcza, nie jest aktywna przez cały rok, a jedynie w okresie nasilonego ruchu turystycznego, dlatego jest to sezonowa działalność. Czy przedsiębiorca, który prowadzi tego rodzaju działalność gospodarczą musi ją rejestrować, czy może skorzystać z rozwiązania, jakim jest nierejestrowana działalność gospodarcza?

 

Działalność sezonowa – co to takiego?

Działalność sezonowa to taka działalność gospodarcza, która wykonywana jest tylko przez kilka miesięcy w roku rozliczeniowym. Może to być okres wakacji lub ferii zimowych. W pozostałych miesiącach albo nie ma zapotrzebowania na określone usługi lub produkty, albo jest ono tak małe, że nie wystarcza na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego też przedsiębiorcy często decydują się na zawieszenie działalności przedsiębiorstwa.

 

W przypadku działalności sezonowej mamy do czynienia zwykle ze zjawiskiem wzmożonego ruchu turystycznego. Oznacza to, że w danym miejscu pojawia się więcej osób, które są potencjalnie zainteresowane ofertą przedsiębiorcy, więc wygenerują dla niego satysfakcjonujący przychód w okresie prowadzenia działalności sezonowej.

 

Dobrym przykładem może być wspomniany sklepik z pamiątkami czy lodziarnia przy plaży.

 

Działalność sezonowa dotychczas

Do tej pory działalność sezonowa była zwykle prowadzona w ten sposób, że przedsiębiorcy uruchamiali swoje firmy przed sezonem lub w momencie jego rozpoczęcia, a następnie po jego zakończeniu następowało zawieszenie działalności gospodarczej (by nie generować kosztów w postaci np. składek na ubezpieczenie ZUS) aż do kolejnego sezonu.

 

W takiej sytuacji konieczna jest rejestracja firmy, ponieważ zawiesić można tylko przedsiębiorstwo wcześniej zarejestrowane.

 

Działalność sezonowa dziś

Obecnie, gdy obowiązuje dodatkowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, czyli nierejestrowana działalność gospodarcza, można skorzystać z tego rozwiązania, ale pod pewnymi warunkami, które trzeba spełnić.

 

Przede wszystkim nierejestrowaną działalność gospodarczą mogą prowadzić wyłącznie te osoby, które przed upływem 60 miesięcy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej. Jeżeli więc w ubiegłym sezonie firma była zarejestrowana, a następnie została zawieszona, to w kolejnym sezonie nie można jej prowadzić w postaci nierejestrowanej działalności gospodarczej.

 

Drugi warunek to nieprzekroczenie wysokości miesięcznych przychodów przez przedsiębiorcę. Ustawodawca określił, że z niezarejestrowaną działalnością gospodarczą mamy do czynienia tak długo, jak długo jej miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto na dany rok. W roku 2022 jest to 1505 zł.

 

Jeżeli więc w pierwszym miesiącu funkcjonowania firma wygenerowałaby przychód w wysokości 2000 zł i tak trzeba ją zarejestrować.

 

Nowa sezonowa działalność gospodarcza

Powyższe rozważania jednoznacznie wskazują, że przedsiębiorca, który od lat prowadzi swoją działalność sezonową nie może w tym roku skorzystać z opcji jaką jest działalność nierejestrowana. Jeżeli natomiast jest to osoba, która dopiero zaczyna z sezonową działalnością gospodarczą, może w ten sposób spróbować swoich sił.

 

Trudno przewidzieć, czy już w pierwszym miesiącu uda się wygenerować dochody przekraczające dopuszczalny limit. Zamiast więc ryzykować z rejestracją, można spróbować w ten sposób. Warto jednak pamiętać, by zweryfikować, czy wybrana działalność sezonowa nie wymaga dodatkowych pozwoleń (sanepid w przypadku wprowadzania do obrotu żywności), koncesji (sprzedaż alkoholu) oraz czy nie nakłada obowiązku odprowadzania VAT (wówczas trzeba się zarejestrować przed dokonaniem pierwszej transakcji) i prowadzenia kasy fiskalnej (również przed pierwszą transakcją należałoby wówczas taką kasę kupić i zalegalizować).

 

Podsumowując, dla przedsiębiorców już wcześniej posiadających działalność gospodarczą, działalność nierejestrowana nie jest rozwiązaniem. Dla początkujących prowadzenie takiej działalności gospodarczej może się okazać dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes, szczególnie jeśli będzie to działalność sezonowa.


Zespół Ekspertów ING Księgowość