Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Czy ktoś inny może zapłacić podatek za podatnika?

2021-11-05

Kwestia płacenia podatków z innego konta, niż konto podatnika jest często podejmowanym zagadnieniem. Dotyczy szczególnie małżonków, którzy prowadzą swoje działalności osobno. Gdy jeden z małżonków ma więcej środków na koncie, może wówczas opłacić należny podatek za drugiego z nich. Powstaje jednak pytanie, czy na pewno może? Co na to przepisy?
 

Zapłata podatku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, każdy podatnik za zobowiązania podatkowe odpowiada całym swoim majątkiem. Przepisy jednoznacznie określają czas, miejsce i podstawę opodatkowania. W momencie, gdy dochodzi do wystąpienia obowiązku podatkowego, podatnik musi ten podatek uregulować. Interpretacje przepisów wskazują, że istotniejsze jest opłacenie podatku we własnym imieniu, niż w wymagalnej wysokości (co nie oznacza, że można płacić podatek w niepełnej wysokości).

 

Życie jednak potrafi zaskakiwać i to nie zawsze pozytywnie. Przez to, może się zdarzyć, że w momencie, gdy pojawi się konieczność uregulowania podatku, na koncie podatnika nie będzie pieniędzy. Zwykle, w takich sytuacjach zwracamy się do rodziny lub znajomych. Raz, że taka pożyczka nie wiąże się z koniecznością regulowania odsetek. Dwa – często nie ograniczają jej sztywne terminy i harmonogram spłaty. Można więc rozliczyć się w dowolnym, dogodnym terminie.

 

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się, by niepotrzebnie nie tracić czasu, poprosić kogoś bliskiego, by zapłacił podatek we wskazanej wysokości na podane konto bankowe. Jak wygląda kwestia legalności takiego procederu?

 

Zapłata z konta osoby trzeciej

Polski system podatkowy jest tak skonstruowany, że opłacenie podatku z konta osoby trzeciej, nie powoduje, że obowiązek podatkowy wygasa. Przeciwnie, podatnik nadal pozostaje zobowiązany do jego uregulowania.

 

Są jednak sytuacje wyjątkowe, w których ustawodawca dopuszcza opłacenie podatku podatnika z konta osoby trzeciej.

 

Pierwszą z nich jest uregulowanie zobowiązania z konta małżonka, pod warunkiem, że między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Jeżeli zdecydowali się na formalne ustalenie rozdzielności majątkowej, to opłaty nie można dokonać z konta małżonka. Jeżeli jednak istnieje wspólność, to wówczas małżonek/małżonka mogą uregulować podatek partnera.

 

Drugą sytuacją, w której przepisy pozwalają na dokonanie przelewu z konta osoby trzeciej jest ta, gdy dokonujący przelewu jest tylko pośrednikiem. Oznacza to, że wyłącznie technicznie przesyła środki, ale pochodzą one z zasobów podatnika. Jest to możliwe w sytuacji, gdy księgowość firmy jest zlecona w modelu outsourcingu. Wówczas księgowy odprowadza podatki i składki ze swojego konta, ale jest ono zasilane przez podatnika.

 

W sytuacji, gdyby urząd skarbowy podważył przelew środków przez pośrednika, to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że był to wyłącznie pośrednik. Może to zrobić poprzez pokazanie w urzędzie potwierdzenia przelewu do pośrednika.

 

Tu konieczne jest doprecyzowanie. Pośrednik może zapłacić podatek, ale wyłącznie do kwoty 1000 złotych. Nie ma znaczenia, że otrzymał środki od podatnika. W granicach jego uprawnień leży wyłącznie kwota 1000 złotych.

 

Powyżej tej wartości podatek za podatnika mogą zapłacić tylko członkowie najbliższej rodziny.

 

Co w sytuacji, gdy urząd nie uzna wpłaconego przez osobę trzecią podatku?

W takiej sytuacji osoba trzecia może się domagać zwrotu wpłaconych pieniędzy. W tym celu musi się odwołać do przepisów kodeksu cywilnego, które mówią o bezpodstawnym wzbogaceniu. Temat podejmują artykuły: 405 – 414 Kodeksu Cywilnego.

 

Po złożeniu wniosku o zwrot nienależnie pobranego podatku należy poczekać, aż urząd skarbowy go zwróci. Zwykle trwa to kilka dni. Warto jednak kontrolować sytuację, by środki na pewno zostały zwrócone.

 

Co do zasady więc, zapłata podatku z konta osoby trzeciej nie jest możliwa, ale są dwa wyjątki, które jednakowoż trzeba odpowiednio uzasadnić w razie wątpliwości ze strony urzędników.


Zespół Ekspertów ING Księgowość