Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

2022-05-11

Co do zasady nie jest możliwa zmiana formy opodatkowania w trakcie roku. Podatnik miał możliwość wprowadzenia modyfikacji stosownie do swoich potrzeb, ale musiał je zgłosić z początkiem nowego roku podatkowego, ale przed upływem obowiązujących terminów rozliczeń. Po tym czasie musiał już rozliczać się zgodnie z tymi zasadami, które obowiązywały go dotychczas. Istnieją jednak pewne wyjątkowe okoliczności, które pozwalają na rozliczenie w trakcie roku podatkowego. Co to za okoliczności?

Opodatkowanie przedsiębiorców
Osoby fizyczne, które prowadzą swoją działalność gospodarczą mają do wyboru cztery formy opodatkowania. Po określeniu, z której z nich zamierzają korzystać, muszą konsekwentnie trzymać się swojego wyboru, przynajmniej do końca roku podatkowego. Wspomniane formy opodatkowania to:

1) opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej – tu wyodrębnione są dwa progi podatkowe: 17% i 32%;
2) opodatkowanie liniowe – jeden stały podatek w wysokości 19% niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów;
3) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wysokość ryczałtu zależna jest od wybranej przez podatnika stawki;
4) karta podatkowa – wysokość podatku ustalana jest odgórnie i uzależniona jest od kilku czynników: branży, liczby zatrudnionych pracowników, miejsca prowadzenia działalności.

Kiedy można zmienić formę opodatkowania?
Co do zasady przepisy bardzo jasno to określają. Podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą mogą wybrać formę opodatkowania do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wygenerowali pierwszy przychód. Jeżeli ten pierwszy przychód uzyskany zostaje w grudniu, wówczas przedsiębiorca ma czas na określenie metody opodatkowania do  końca roku kalendarzowego, a nie do dwudziestego stycznia.

W przypadku podatników, którzy kontynuują swoją działalność, moment na zmianę formy opodatkowania następuje do dwudziestego dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego dochodu w kolejnym roku prowadzenia działalności.

Jeżeli podatnik samodzielnie nie określi formy opodatkowania, wówczas urząd skarbowy narzuca rozliczanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

W jakiej sytuacji podatnik może zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?
W sytuacji, gdy podatnik zamknie prowadzoną przez siebie działalność, dokona wszystkich niezbędnych spisów i zgłoszeń oraz zawiadomi urząd skarbowy o likwidacji działalności, a następnie zgłosi do CEIDG rozpoczęcie nowej działalności, wówczas nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by mógł swobodnie wybrać formę opodatkowania.

I nie ma tu żadnych ograniczeń co do odstępu czasu pomiędzy zamknięciem jednej działalności a rozpoczęciem kolejnej. Izba Skarbowa w Katowicach potwierdza to stanowisko. Nawet jeżeli podatnik w tym samym roku zakończy jedną działalność i rozpocznie kolejną, może swobodnie wybrać dla tej nowej formę opodatkowania taką, jaka będzie mu odpowiadała.

Warto jednak pamiętać, że takie modyfikacje, zamykanie i otwieranie swojej działalności to jest sposób na zmianę formy opodatkowania, ale nie pozwala na budowanie pozycji firmy i stabilizowanie jej sytuacji na przykład w bankach. Dla banków duże znaczenie ma staż prowadzonej działalności – tej konkretnej, a nie całej historii różnych przedsiębiorstw. Jeżeli więc rok rocznie będzie pojawiać się nowa, wówczas każda z nich będzie miała wyłącznie roczny staż, a to nie zbuduje wiarygodności w oczach banków, utrudni zaciągnięcie kredytu lub pozyskanie finansowania


Zespół Ekspertów ING Księgowość