Zmiana formy opodatkowania dla przedsiębiorcy – do 20 lutego
2024-01-24
Przedsiębiorca ma prawo do zmiany formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w trakcie jej prowadzenia. Jakich terminów należy przestrzegać, wybierając ją na 2024 rok?
Podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej
Wyróżniamy trzy podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej:
- skalę podatkową, czyli opodatkowanie na zasadach ogólnych;
- podatek liniowy, czyli opodatkowanie według stawki liniowej;
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych i stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód. Na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych pod uwagę bierze się natomiast przychód. Jeśli przedsiębiorca chce kontynuować prowadzenie działalności na tych samych zasadach opodatkowania, nie ma konieczności corocznego wyboru jego formy. O ile nie zdecyduje się on na zmianę, w kolejnych latach obowiązują go te same zasady co w latach poprzednich. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik utracił możliwość korzystania z danej formy opodatkowania – np. ze względu na przekroczenie przychodów pozwalających na rozliczanie się ryczałtem.
Skala podatkowa
Opodatkowanie na zasadach ogólnych, nazywane również skalą podatkową, to najpopularniejsza forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca nie wybierze w trakcie zakładania firmy innej formy, będzie ona opodatkowana właśnie w ten sposób. Stawka podatku na skali podatkowej to 12% lub 32%, a kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych. W przypadku tej formy opodatkowania przedsiębiorcy przysługuje prawo do ulg i odliczeń.
Podatek liniowy
W przypadku opodatkowania według stawki liniowej dochody opodatkowane są 19%-ową stawką podatku niezależnie od wysokości tych dochodów. Przedsiębiorca, który zdecydował się na podatek liniowy, musi pamiętać, że nie może rozliczać się z małżonkiem ani korzystać z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania działalności, korzystną zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą dużych firmowych wydatków. W tym przypadku stawek opodatkowania jest więcej – 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Na ich wysokość ma wpływ sam rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.
Do 2022 roku oprócz wymienionych form opodatkowania obowiązywała również tzw. karta podatkowa. Obecnie korzystają z niej wyłącznie przedsiębiorcy, którzy wybrali ją dla swojej działalności gospodarczej wcześniej.
Zmiana formy opodatkowania działalności gospodarczej
Każdy przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej. Ta, która została wybrana przy zakładaniu firmy, nie zawsze okazuje się korzystna w kolejnych latach prowadzenia działalności. W celu zmiany formy opodatkowania należy złożyć do właściwego Urzędu Skarbowego pisemne oświadczenie lub zaktualizować wniosek CEIDG:
- do końca roku, jeżeli pierwszy przychód przedsiębiorca osiągnął w grudniu roku podatkowego;
- do 20. dnia miesiąca po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w danym roku.
Wybór formy opodatkowania działalności na 2024 rok
Na wybór formy opodatkowania dochodów osiąganych w 2024 roku przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego – zakładając, że pierwszy przychód osiągnęli w styczniu nowego roku. Z racji jednak, że to właśnie tego dnia mija ostateczny termin zapłaty składek, lepiej dokonać tej zmiany nieco wcześniej. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem z obecnej formy opodatkowania na inną, weź pod uwagę m.in. wysokość dochodów swojej firmy, planowane inwestycje czy aktualne przepisy – być może zmiana okaże się korzystnym krokiem dla Twojego biznesu.
Zespół Ekspertów ING Księgowość