Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Mały ZUS+

2023-09-11

Mały ZUS Plus wprowadzony w życie 1 lutego 2020 r. każdego roku pozwala tysiącom małych przedsiębiorców na sporą oszczędność. Czym różni się Mały ZUS Plus od Małego ZUS-u, kto może opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne i jak długo przysługuje takie prawo? Sprawdźmy!

 

Mały ZUS a Mały ZUS Plus

Mały ZUS, czyli ZUS preferencyjny, uprawnia niektórych przedsiębiorców do opłacania obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne w ciągu pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności gospodarczej. Są one liczone od obniżonej podstawy, która nie może być niższa niż 30% aktualnego wynagrodzenia minimalnego. Nie ma w tym przypadku możliwości obniżenia składki zdrowotnej – tę należy opłacać w pełnej wysokości. Przez pierwsze pół roku prowadzenia firmy można jednak korzystać z tzw. ulgi na start, uprawniającej do opłacania wyłącznie składki zdrowotnej. Mały ZUS Plus również pozwala na opłacanie preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie można jednak korzystać z niego w pierwszym roku prowadzenia działalności. Do korzystania z Małego ZUS-u Plus mają prawo przedsiębiorcy, którzy przez poprzednie dwa lata opłacali ZUS preferencyjny. Wiąże się to z odprowadzaniem znacznie niższych składek przez kilka lat z rzędu. Co istotne, okres korzystania z Małego ZUS-u wlicza się do okresu trwania Małego ZUS-u Plus.

 

Jak długo można opłacać niższe składki?

Do tej pory obniżone składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu Małego ZUS-u Plus można było opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności. 1 sierpnia 2023 roku mają jednak wejść w życie przepisy wydłużające ten okres. Osoby, które korzystały w 2023 roku z Małego ZUS-u Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tysięcy zł, będą mogły opłacać niższe składki przez dodatkowy rok. Pozwoli to na oszczędność kolejnych kilkuset złotych w każdym miesiącu prowadzenia firmy. Zmiany zaproponował sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Co więcej, jeżeli przedsiębiorca zakończył okres korzystania z Małego ZUS-u Plus w 2023 roku
z powodu upływu 3 lat, może zgłosić się do ZUS-u do 31 grudnia 2023 roku – o ile wciąż spełnia określone w ustawie warunki. Od następnego miesiąca będzie mógł z powrotem opłacać niższe składki.

 

Kto może skorzystać z Małego ZUS-u+?

Z Małego ZUS-u Plus mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, których przychody w całym poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyły 120 tysięcy zł. Drugim wymogiem uprawniającym do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne jest prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni kalendarzowych w poprzednim roku. Do Małego ZUS-u Plus można zgłosić się w ciągu roku – należy jednak dokonać tego w terminie do 7 dni od dnia zakończenia okresu Małego ZUS-u czy odwieszenia firmy. Osoby, które spełniają warunki do płacenia obniżonych składek ZUS od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia, nie mogą korzystać z Małego ZUS-u Plus – podobnie jak przedsiębiorcy, którzy podlegali  ubezpieczeniom z tytułu innej działalności pozarolniczej czy osoby, które rozliczają się na karcie podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Prawo do korzystania z Małego ZUS-u Plus nie dotyczy także przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności wykonują takie same zadania, jakie wykonywały na rzecz byłego lub aktualnego pracodawcy w tym samym bądź minionym roku.


Zespół Ekspertów ING Księgowość