Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Mała księgowość - co to takiego?

2022-01-14

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy prowadzą mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy oraz spełniają kryterium przychodów, mogą skorzystać z prowadzenia księgowości uproszczonej. Jest to tak zwana mała księgowość, która sprowadza się do rejestrowania przychodów i wydatków w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na czym dokładnie polega mała księgowość i czym się charakteryzuje?

Mała księgowość jest przede wszystkim prostsza i mniej czasochłonna. Jej zlecenie profesjonalnemu księgowemu wiąże się też ze znacznie mniejszymi kosztami, niż w przypadku księgowości pełnej i prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

 

Dla kogo przeznaczona jest mała księgowość?

Mała księgowość przeznaczona jest dla mikro i małych przedsiębiorców, którzy jednocześnie spełniają kryterium przychodów określone przez ustawodawcę. Opiera się ona na podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w której rejestrowane są zyski oraz wydatki. Alternatywą jest prowadzenie ewidencji przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego, które również nazywane jest małą księgowością.

 

Z tej opcji skorzystać mogą osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą samodzielnie lub zdecydowały się na założenie spółki cywilnej. Jest ona przeznaczona również dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą jedną ze spółek osobowych, czyli: spółkę jawną lub spółkę partnerską.

Pozostałe podmioty zostały zobowiązane przez ustawodawcę do prowadzenia pełnej księgowości.

 

Jak wspomniano, ustawodawca określił również kryterium przychodowe. Wymienione, uprawnione podmioty mogą wdrożyć w swoich przedsiębiorstwach małą księgowość pod warunkiem, że ich roczne przychody nie przekraczają 2 milionów euro w ubiegłym roku rozliczeniowym.

 

W momencie przekroczenia tego progu, przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia na pełną księgowość

 

Mała księgowość a podatek VAT

Prowadzenie małej księgowości nie zwalnia podatnika z obowiązku odprowadzenia przez niego podatku VAT. Jeżeli nie korzysta on ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego, wówczas musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT zakupu i sprzedaży.

Jest on niezbędny dla przygotowania deklaracji VAT i obliczenia zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług.

 

Środki trwałe w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Wybór małej księgowości wiąże się też z koniecznością prowadzenia innych ewidencji. Wśród nich warto wymienić ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

 

Przed rozpoczęciem prowadzenia tego rodzaju ewidencji, konieczne jest zapoznanie się z przepisami prawnymi, dotyczącymi środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, żeby prawidłowo ów rejestr wypełnić. Warto wiedzieć, że ewentualne błędy w tym zakresie to odpowiedzialność przedsiębiorcy i nieznajomość prawa nie jest tutaj okolicznością łagodzącą ani żadnym usprawiedliwieniem.

 

Kiedy należy wybrać formę prowadzenia księgowości?

Formę prowadzenia księgowości wybiera się na etapie rejestrowania firmy w CEIDG. Należy przy tym pamiętać, by zmienić ją w momencie przekroczenia limitu przychodów. Obowiązek ten również spoczywa na przedsiębiorcy.

 

Forma opodatkowania a mała księgowość

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na małą księgowość mogą rozliczać się zarówno na zasadach ogólnych, czyli z zastosowaniem progów podatkowych: 17% i 32%, na bazie podatku liniowego oraz zryczałtowanego podatku na podstawie ewidencji przychodów.

 

Podatkową księgę przychodów i rozchodów, która stanowi podstawę w małej księgowości należy założyć z dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, a każdą kolejną zakłada się z dniem pierwszego stycznia danego roku.

Księgi przechowuje się przez pięć kolejnych lat – należy je mieć pod ręką w razie konieczności okazania ich do wglądu organom kontrolującym firmę.


Zespół Ekspertów ING Księgowość