Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zarejestruj się w Moim ING

Zarejestruj się w ING Business

Blog i komentarze ekspertów

18
cze
2021

Składki ZUS przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność

Prowadzenie firmy oznacza konieczność samodzielnego opłacania składek ZUS. Nowi przedsiębiorcy mają możliwość opłacania tzw. małego ZUS-u przez pełne 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Prawo przewiduje różnego rodzaju ulgi również na dalszym etapie prowadzenia działalności.


 

Więcej
16
cze
2021

Jednorazowa amortyzacja czy zaliczenie wydatku w koszty firmy?

Zakwalifikowanie środków trwałych w firmie często stanowi problem, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, zwykle nie wiedzą oni czy mogą ująć środek trwały w koszty firmy od razu czy powinni go amortyzować.

Więcej
14
cze
2021

Firma na ryczałcie - plusy i minusy

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, jest specyficzną formą opodatkowania, przy której wysokość ponoszonych kosztów nie ma znaczenia. Podatnik rozliczający się na ryczałcie opłaca podatek według odpowiedniej stawki od przychodu, a nie od dochodu czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Jedynymi wydatkami, które mogą być odliczane na bieżąco są składki ZUS.


 

Więcej
11
cze
2021

Jak rozliczyć koszty własne poniesione w czasie pracy zdalnej?

Zgodnie z zapisami, które zostały zawarte w dokumencie o nieformalnej nazwie tarcza 4.0, pracodawca ma prawo wydać swojemu pracownikowi polecenie wykonywania pracy zdalnej. Wspomniane tarcze uchwalane są od roku 2020, kiedy to w kraju pojawił się wirus SARS-Cov19 i władze zaczęły walczyć z epidemią. Dokumenty miały wprowadzić podstawę prawną do wykonywania pracy w trybie zdalnym, a jednocześnie do ubiegania się o rządowe wsparcie szczególnie tych przedsiębiorców, którzy reprezentują najbardziej narażone branże. Wśród licznych przepisów znalazły się więc również te, które uprawniają do wykonywania pracy poza miejscem zatrudnienia. Czy w związku z tym pracownik ma prawo odliczyć od swojego przychodu koszty, które poniósł w związku z pracą we własnym domu? Jak zmienia się kwestia odliczeń od przychodu i ustalania wartości dochodu uzyskanego przez pracownika?


 

Więcej
9
cze
2021

Jakie ulgi i odliczenia można zastosować w rozliczeniu rocznym?

Roczne zeznanie podatkowe to okazja do skorzystania z ulg i odliczeń podatkowych, które powodują, że zaliczki odprowadzone na podatek generują nadpłatę. Ta zaś musi zostać podatnikowi zwrócona, co niejednokrotnie jest sporym zastrzykiem gotówki do domowego budżetu. Niezależnie od tego, czy zwrot nadpłaconego podatku jest duży, czy też nie – warto o niego zawalczyć poprzez korzystanie ze wszystkich należnych odliczeń. Jakie ulgi przewidział ustawodawca i co można sobie odliczyć? Oto najważniejsze informacje.


 

Więcej
7
cze
2021

Małe i średnie przedsiębiorstwa nieśmiałe w windykowaniu kontrahentów

Małe i średnie firmy, zanim zaczną tracić płynność finansową, mogą czekać na zapłatę średnio miesiąc. Ale aż 17 proc. z nich traci grunt pod nogami już po upływie 10 dni - wynika z badania „Jak MŚP korzysta z windykacji” na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.


 

Więcej
4
cze
2021

Zmiany w 7 i 8 tarczy - czego dotyczą?

Kolejne uchwalane tarcze mają na celu udzielenie wsparcia przedsiębiorcom, którzy najbardziej dotkliwie odczuli skutki pandemii, która zaczęła się w marcu 2020 roku. Zamykane i otwierane przedsiębiorstwa nie pozwalają na utrzymanie płynności finansowej ich właścicielom. Wielu z nich nie tylko musiało zaciągnąć poważne kredyty na spłatę zobowiązania, ale wręcz nie ma z czego pokrywać dalszych kosztów. Uruchamiane tarcze mają łagodzić te finansowe trudności. Jak zatem zmieniła się pomoc w świetle najnowszych nowelizacji?


 

Więcej
2
cze
2021

Wynagrodzenie w walucie obcej - czy można je stosować?

Otwarcie granic, rozszerzenie możliwości handlowych i znaczne ułatwienia w prowadzeniu transakcji międzynarodowych doprowadziły do sytuacji, że wiele polskich firm rozpoczęło współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Ten rodzaj funkcjonowania okazał się na tyle korzystny, że niektóre przestawiły się wyłącznie na klientów spoza granic Polski. W efekcie uzyskiwane przez nich dochody rozliczane są jedynie w obcej walucie. Taka sytuacja skłania do rozważań na temat wypłacania pensji osobom zatrudnianym również w ten sposób. Czy Polacy pracujący dla polskiej firmy mogą otrzymywać pensję w walucie obcej? Czy polskie prawo dopuszcza taką sytuację?


 

Więcej
31
maj
2021

Odwieszenie działalności gospodarczej - o czym trzeba pamiętać?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sposób na ograniczenie wydatków w sytuacji, gdy firma przechodzi przejściowe kłopoty i nie realizuje zleceń lub jest to przedsiębiorstwo sezonowe i po sezonie generuje wyłącznie wydatki bez żadnych zysków. Zawieszenie może trwać minimalnie 30 dni i maksymalnie 24 miesiące. Wznowienie działalności, czyli potocznie mówiąc jej odwieszenie, nie następuje jednak samoistnie. Automatycznie firma jest jedynie zamykana, jeżeli po upływie 24 miesięcy przedsiębiorca nie podejmie żadnych działań. Jeżeli jednak nadarza się okazja do ponownego jej podjęcia – trzeba pamiętać, że przedsiębiorca musi wywiązać się z kilku ciążących na nim obowiązków.


 

Więcej
28
maj
2021

Pracownik młodociany - co trzeba wiedzieć przed zatrudnieniem

Zatrudnianie pracownika młodocianego jest dopuszczalne w polskim systemie prawnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ustawodawca obłożył tę sytuację pewnymi warunkami. Zostały również zdefiniowane prawa i obowiązki stron takiej umowy. Dlatego też, jeżeli pracodawca chce zatrudnić osobę młodocianą, powinien wcześniej dobrze zapoznać się z przepisami, by zatrudnienie to odbyło się zgodnie z literą prawa.


 

Więcej